Неделна програма за Охридско лето

18 Јули Максим Венгеров (виолина, Русија) „Менухин“(гудачки камерен оркестар, Швајцарија) Програма: В. А. Моцарт, Д. Шостакович 19 Јули Аигета Гитара Квартет (Монте Карло) Програма: Франсоа Зонји, Александер Дел Фа, Филип Лоли & Оливие...

Marketing Kingdom Skopje: Попустот за билетите истекува овој петок!

Оние, кои се заинтересирани да учествуваат на Marketing Kingdom Skopje, најочекуваниот маркетинг-настан во Македонија, треба да ги купат своите билети до петок затоа што...

Најголемиот моден настан досега и “rooftop” забава со Кирил Џајковски

  Во сабота Скопје Сити Мол слави роденден – најубавите жени на Балканот и “rooftop” забава со Кирил Џајковски дел од програмата!    “Skopje City Mall,...

АТИЛА – Џузепе Верди – Македонска опера и балет

На сцената на Македонската опера и балет на 19.02.2014  (20 часот) ќе се изведе  оперската претстава Атилаа во три чина од Џузепе Верди и...

Арс Ламина на Саемот на книгата 2015

Над 300 нови наслови, големи саемски намалувања, промоции и средби со реномирани автори, креативни работилници, проекции, конкурс за краток хумористичен расказ, многу настани и...

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на...

Со задоволство ве покануваме на денешното предавање и разговор со публиката со Јан Харлан, специјалниот гостин на годинешното јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Јан...

Македонската литература на Саемот на книга во Франкфурт

Македонски вина, македонска класична музика и македонски книги... дали атмосферата на Меѓународниот Саем на книга во Франкфурт може да стане подобра? Имено, утре на 23ти...

Кога би била машко | #IfIWereABoy

Дали некогаш сте помислиле дека многу работи во животот не би Ви преставувале тежина или мачнина доколку сте сте биле родени како машко, а...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (03.11 – 08.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 03.11 до 08.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       04.11.2014 (вторник) | 20.00 ...

ИНВАЗИЈА ОД ЧУДОВИШТА | Давид Ристевски

Прва самостојна изложба на цртежи на младиот графички и веб дизајнер Давид Ристевски. Првата самостојна изложба на цртежи на младиот графички и веб дизајнер Давид...
video

Промоција на романот “Бездомникот со златен часовник” од Верче Карафилоска

Романот кој е сведоштво за скршени животи, романот што го бележи патот кој човек го минува од кал до ветениот подем, и претставува крпа...

15 годишнината од издавањето на албумот Сафизам

Иако одамна музички пензионирани (првите Рап пензионери во МКД), Ве покануваме на прослава на 15 годишнината од издавањето на албумот Сафизам! По тој повод со...

Олгица Ѓоргиева за крај на 11.Моден викенд Скопје низ објективот на...

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата...

Летен фестивал на книгата во ТРИ

Убава вест за припадниците на возвишениот, книжевен круг на читатели од Македонија - како и секоја година, Издавачки центар ТРИ за ова лето се грижи...

Белгиецот учествува во креирање на „Вкусот на Скопје” 6. септември, белгиска...

По летната пауза “Јавна соба” продолжува со проектот циклус тематски вечери и работилници „Вкусот на Скопје”. На 6.септември на мени е белгиската кујна приготвена од...

Неделна програма во Јавна Соба

31.10 // 20:00 Промоција на романот „Убиство во хотел Босфор" од турско-германската писателка Есмахан Ајкол. По промоцијата ќе се забавуваме со „OK band". facebook event link 02.11 //...