Фото на денот | Светол извор

Денешниот избор на денот е “Light Source”, од Marcelo Castro. Младиот свештеник наоѓа природен извор на светлина во пагодата за да ја чита својата книга. Свештеникот...

Фото на денот | Танц на мраз

Фотографија направена во една од многуте непроспиени ноќи додека фотографот Георг Попа нетрпеливо чекал да ја види Аурора Бореалис. Попа стигнал во Исланд во...

Фото на ден | Одмазда на -18

Добрите девојки секогаш водат дневник. Лошите едноставно, немаат време за тоа. Зафатени се да ја сервираат одмаздата студена... Интересен спој на страсни емоции и фотографски...

Фотографија на денот | Попај, но вистински

Симпатична фотографија од непознат автор на Попај Морнарот, но во реален живот. Еднакво е интересен и како цртан лик и како вистински човек, доколку...

Фото на денот | Моќта на пролетта

Зар постои некој кој не ја сака пролетта? Зеленило, разни бои и живост насекаде. Оваа фотографија на Alan Mahon на креативен и оригинален начин...

Фото на денот | Астро шимпанзо

Хам (1956-1983) познат и како Хам Астро-шимпанзото е првото шимпанзо лансирано во вселената. Мисијата се случи на 31ви јануари 1961та година и траеше 16...

Фото на денот | Најбезбедното место на светот

Пет годишната Меди Ловел го прегрнува својот татко Џејкоб Ловел, имено припадник на американската армија, за време на одржувањето на 585тата воена дивизија, стационирано...

Фото на денот | Креативност

Дозволете им на Вашите деца да бидат креативни на било каков начин. Во овој случај доколку сте татко, треба да имате големо трпение. На...

Фото на денот | Ренесансата на Хедер

Фотографијата на Jonathan Thorpe, фотограф од Вашингтон ја доловува неверојатната, иконска слика на Ботичели преку една млада жена која го победила ракот - со...

Фото на денот | Гооол

Детска игра и детски искрени емоции, после постигнат погодок, меморирано со фотографијата на Barry Baugher.

Фото на денот | На врвот

Прекрасна фотографија на Max Rive - совршен приказ на прекрасна природа и совршен реален приказ како е да се биде на врвот. Буквално на врвот,...

Фото на денот | Lignes de Fuite

Фотографија, дел од едиторијалот  "Lignes de Fuite" за ноемвриското издание на Vogue Paris, со преубавата Nadja Bender. Фотограф Glen Luchford, стилист Marie Chaix.

Фото на денот | Селфи во Прага

Се наоѓате на убаво место и нема кој да Ве фотографира? Тогаш правите селфи. Ова е прекрасна фотографија од златната Прага, дело на Roberto...

Фото на денот | Сенките од темнината

Се плашите од темнината? Прекрасна фотографија на Angela Waye каде што мали деца се борат против сенките од темнината. Се изгледа подобро со светло...

Фото на денот | Невреме во Сиетл

За совршена фотографија потребно е трпение, спонтаност и голема вештина. За да се фотографира молња, покрај наведеното, потребно е да се ризикува и тоа...

Фото на денот | Венера, облаците и птиците

Los Sotos de la Albolafia е природен резерват, место каде што живеат птиците во Кордоба. Една вечер, крај на летото во 2010та година, од...