Улична уметност со оригами | Mademoiselle Maurice

Како дел од фестивалот Artaq 2013, Mademoiselle Maurice создава три нови инсталации на улична уметност од хартија во Анже, Франција. Прекрасните инсталации се составени...

Пресоздавање иконски моменти

Општо познато е дека сета креативност на планетата Земја не е започната од идеја-никулец во нечија глава: секој еден мотив, момент или сцена е...

Заштитници на архитектурата | Dasha Pliska

Dasha Pliska е украински уметник, чие име стои за серијата цртежи под име „Архитектура“. Pliska во своите цртежи умешно претставува дел од архитектонските зданија...

Од хаотични линии до портрети на славни личности

„Ликови“ е серија цртежи направени од хаотични линии, односно „едноставно шкртање“ според Vince Low, уметник од Малезија. Low ужива во уметноста и смета дека...

Очите – „Сведоци“ за се што не опкружува

„Очите се огледало на душата“ е многупати повторувана изрека, а многумина веруваат дека очите се најголемиот сведок за карактерот на одредена личност. Токму затоа,...

Класични портрети со секојдневни предмети

Hendrik Kerstens е холандски фотограф кој преку фотографијата реконструира познати класични портрети од еминентни сликарски имиња. Занимливо е тоа што тој при својата работа...

Роденденот на Орвел | Front 404

Холандските уметници Thomas voor‘t Hekke и Bas van Oerle кои себеси се нарекуваат Front404, на уникатен начин го прославија 110 годишнината од роденденот на...

Принцезите на Дизни во улога на лоши ликови

Hеrr Nilsson е уличен уметник кој ја отсликува темната страна на принцезите на Дизни, ги претставува во издание на кое не сме навикнати да...

Уметноста како начин на живот | Yiannis George Bellis

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Некои би рекле дека креативноста и умешноста на уметниците произлегува од генетиката, други веруваат дека...

Хипер-реалистични портрети | Joongwon Jeong

Умешноста на големите уметници е многупати докажана, многупати Ви имавме претставено хипер-реалистични слики за кои би помислиле дека се фотографии. Можеби истото би го...
video

Пронаоѓање на приказна во слика | Девојката со бисерна обетка

„Понекогаш ние пишуваме за да најдеме одговори на сите оние произволни прашања во нашите глави...“ - Трејси Шевалие Во ситуација кога човек се наоѓа во уметничка...

Современите уметници со портрети на познатите книжевни ликови

Ако важите за страствен читател (односно ако се пронајдовте во 10те знаци дека сте библиофил), тогаш знаете дека најдобрите ликови од книгите тешко дека...

Dalston House | Пркосејќи на гравитацијата и реалноста

Leandro Erlich е аргентински уметник и архитект кој секогаш ги „брише“ границите меѓу реалноста и илузијата, создавајќи неверојатни тридимензионални визуелни инсталации. Неговиот најнов проект...

Мајсторство на платно | Ricardo Sanz

Мајсторство на платно, совршена игра со светлината и бојата, извлекувајќи го најдоброто од секој модел, Ricardo Sanz ја потврдува својата умешност во своите дела...

Сликарство врз книги | Ekaterina Panikanova

Дали некогаш сте имале прилика да го видите ремек-делото на русинката Ekaterina Panikanova? Неверојтна моќ на умствена трансформација создадена во Рим, преку сегментирана текстура...

Стари фотографии трансформирани во надреални слики | Paco Pomett

„Во моментот кога ќе снемате инспирација, навратете се кон минатото и историјата. Минатото е ризница на инспирација за секој уметник.“ Слики инспирирани од стари акциони...