“Louvre”- Abu Dhabi

Десет години подоцна на осми овој месец и конечно се реализираше проектот за  изградба на музејот "Louvre" во Abu Dhabi. Градот-музеј е дело на...

Уметност со чај

Brian Kesinger е уметник кој работи во Disney animation и понекогаш сака да си направи шоља чај и да слика! Неговите дела се во steampunk стилот,...

Сликата на Леонардо Да Винчи “Salvator Mundi” се продаде на аукција...

"Salvator Mundi", одамна изгубената слика на Исус Христос од Леонардо Да Винчи од околу 1500-тата година, се продаде ноќеска во Њујорк за неверојатни 450...

Сликите на Andy Kehoe потсетуваат на руските бајки

Prismatic е една воодушевувачка серија на слики на платно од Andy Kehoe. Доминантни теми се слободата, љубовта, стравот од непознатото, мистиката и изолацијата. Сликите се индивидуализирано интерпретирачки,...

Мистични пејсажи на платно кои ја будат фантазијата

Gill Bustamante е англиски сликар чии дела го одземаат здивот! Фузијата на експресионизмот, импресионизмот, семи-абстрактот, арт деко, арт нову и дневното расположение на Gill е изразена...

750.000 $ за репродукција на Мона Лиза со мустаќи и брада!

Францускиот уметник Марсел Дишан, дадаист, остана најмногу запаметен од фактот дека, под псевдонимот Р. Мат, испратил писоар наречен "Фонтана" на изложбата на Друштвото на...

Урбаните уметнички дела на Aryz

Кога зборуваме за најновите ѕвезди во полето на уличната уметност, есенцијално е да го потенцираме Aryz! Кралството Мароко, Португалија, САД, Данска и Норвешка се моментално домови...

Современи реинтерпретации на сликите од Ван Гог

Да бидеме искрени, Ван Гог е можеби најславниот сликар во светот. Инспирацијата од неговото дело има влијание и денес, а за тоа се доказ...

Пепертутки го разубавуваат европскиот урбанизам

ВИСТИНСКА мотивација низ улиците на Австрија, Франција, Шпанија и Богота. Мантра е уличниот уметник кој им даде шаренило на европските улици. Неговите мурали претставуваат огромни живописни пеперутки...

Сликата “Salvator Mundi,” (Спасителот на светот) на Леонардо да Винчи на...

На 15 ноември оваа година, во аукцијската куќа Christie’s - New York, ќе биде изложена и понудена на продажба скоро пронајдената слика на Леонардо да...

Музеј на легендарната Yayoi Kusamа отворен во Токио!

Yayoi Kusama, 88-годишна јапонска уметница од светски калибар за која малку луѓе не слушнале, го доби својот прв самостоен музеј. Кусама е една од најпознатите...

Ексклузивно: куратор Aна Франговска – Кон творечкиот опус на Евгенија Демниевска!

(Изложбата на Евгенија Демниевска е отворена на 5 октомври во Чифте амам, а ќе трае до 29 октомври) "Divian arts" и благодари на почитуваната Ана...

Roccoco,стил во уметноста(1700-1750)

Доцниот барок, како што всушност се нарекува "рококо" е стил во уметноста кој бил присатен на  европската сцената од (1700 до 1750) година. Поточно...

Настан за денес | Изложба Марко Вујисиќ

Марко Вујисиќ, е млад македонски уметник кој завршил средно уметничко училиште, отсек графика, студирал графика на ФЛУ и графика, сликарство во Белград како и...

Alphonse Mucha| Artdeco style

Чешкиот уметник Alphonse Mucha кој е познат по изработката на декоративните artdeco постери со својот богат опус успеал да го промени до тогашниот ригиден став...

Жарко Башески со свои дела во Ferenczy Múzeumi Centrum!

Будимпешта ги отвори вратите за делата на македонскиот реномиран вајар Жарко Башески. После успехот во Марибор, оваа изложба во која се вклучени 18 уметници со...