Зелените графички декорации се новиот хит!

Современите уметници открија дека street art-от не е само визуелна уметност, туку може да стане и тактилна - мека и глатка на допир. Графитите направени од...

Улична уметност на стара црква во Мароко

Шпанскиот уличен уметник Окуда Сан Мигел ѝ го врати животот на една стара, напуштена црква во Мароко преку неговиот најнов проект насловен 11 Mirages...

Урбан балет

На улиците на Куба урбаните сцени се спојуваат со балетот. Фотографот Omar Z Robles целосно се посветил себе си на овој проект изминативе две години....

Уличната уметност и луѓето во совршена комбинација | Julien Coquentin

„Ве молам нацртајте ми ѕид“ е креативна серија фотографии на францускиот фотограф Julien Coquentin. Станува збор за комбинација на уличната уметност и фотографијата како...

Огромни улични слики | Еtam Cru

Природата сама по себе е уметност, но со креирањето на вештачки творби со цел олеснување и подобрување на животот на човекот, природата го губи...

Огромно девојче на ѕид | Natalia Rak

Natalia Rak, полски уличен уметник чие име стои зад овој прекрасен мурал. Млада девојка облечена во традиционална полска облека, позиционирана на совршена позиција за...

Плетена улица

Плетењето за сите нас е поим за топли капчиња, шалови, џемпери и бабички исполнети со огромен мерак дека исплеле нешто убаво за своите внуци....

Уличен лик | RUN

Едноставни форми, совршено вклопени во градскиот метеж на Лондон. Освежувајќи го сивилото и вметнувајќи му живост на градот. Во овој случај, уличниот уметник, познат...

Класични уметнички дела низ улиците

Се помалку луѓе поради брзиот начин на живот и многуте обврски уживаат во уметноста. Се помалку луѓе посетуваат музеи и галерии. Воден токму од...

Прошетка меѓу облаците | Eduardo Coimbra

Можност да се најдете меѓу облаците, шетајќи низ улиците, благодарение на Eduardo Coimbra. Со седиште во Рио де Жанеиро, Coimbra студирал инженерство и архитектура,...

Џиновски книги | Kansas City Public Library

Насликана за да изгледа како џиновски книги, Kansas City Public Library е инсталација којашто може да се забележи на јужниот ѕид од јавната библиотека...

Артенштајн | Настан за улична уметност

Артенштајн е настан кој претставува собир на улични уметници, аматери и ентузијасти со цел да ги нацртаат своите желби за урбаниот Франкенштајн - Скопје. На...

Креативни урбани интервенции | OakoAk

Не треба да бидете професионалец за да создадете креативни урбани интервенции. Францускиот уличен уметник OakoAk создава интересни дела од несовршеностите на урбаниот свет. Со...

Креативни матуранти ги декорираат своите паркинг места

Како да се мотивирате до беспрекорна редовност и одлични резултати на училиште? Креативноста е секогаш одговорот. Таков е и случајот со средното училиште Bowie. Една...

Гигантска тастатура | Anatoly Vyatkin

Во чест на QWERTY тастатурата, рускиот уметник Anatoly Vyatkin има инсталирано гигантска тастатура во центарот на градот Yekaterinburg, Русија. Огромната тастатура е направена од...

Улична уметност со оригами | Mademoiselle Maurice

Како дел од фестивалот Artaq 2013, Mademoiselle Maurice создава три нови инсталации на улична уметност од хартија во Анже, Франција. Прекрасните инсталации се составени...