Пикасо за Балзак | Скриено ремек-дело

Пабло Пикасо отсекогаш имал долг и комплициран однос со книжевните илустрации. Современиот уметник отсекогаш мразел да работи на спецификации и препреки, но, кога станува...

Митови и вистини за Леонардо да Винчи

Leonardo da Vinci го носи товарот на големите очекувања. Непобитен факт е широчината и длабочината на неговата генијалност. Речиси пет века по неговата смрт,...

Мали несекојдневни слики | Mesut Kul

Mesut Kul е турски уметник кој своите дела ги создава на невобичаени мали предмети. Слика на пердув, пеперутки, различни семки... Идејата ја добил со...

Елизабета I и трите божици | Hans Eworth

Hans Eworth е роден во 1520 година. Oд 1945 година тој живее во Англија се до крајот на својот живот, се до 1974 година....

Слики полни со чувства | Pino Daeni

Pino Daeni (1939 - 2010) е италјански сликар кој се образувал во Институтот за уметност во Бари и во Академијата во Милан. Откако се...

Реалистични цртежи со графит

Американската уметница Melissa Cooke црта хипер-реалистични цртежи и портрети со графит кои изгледаат толку вистински, што личат на фотографии. Tаа совршено илустрира вода, кожа...

Ретро автомобили | Andreas M. Wiese

Andreas M. Wiese е германски сликар кој изработи серија на интересни слики во ретро стил, каде автомобилот има централно место.Овие слики се масло на платно...

Рускиот уметник Alexey Butyrsky и неговите вечерни пејзажи

Alexey Butyrsky е професионален уметник од Москва. Негова специјалност се овие прекрасно изработени слики, кои биле прикажувани на изложби во Русија, Англија и САД. Вечерниот...
video

Дела од пламен и саѓи | Steven Spazuk

Steven Spazuk е уметник од Канада кој е познат како „сликарот со оган“. Spazuk последните 14 години ги поминува во усовршување на својата несекојдневна...

Зошто платно кога може книги? | Mike Stilkey

За разлика од повеќето обични луѓе кои книгите ги користат исклучиво за читање, уметникот Mike Stilkey од Лос Анџелес, ги користи како површина врз...

Фреско сликарство од Помпеја

На 24 август 79 година н.е., еруптира вулканот Везув во Италија, а Помпеја и Херкуланум ја доживуваат својата апокалипса. Неколку векови подоцна во 1748 година...
video

Илузија создадена со молив | Adam Johnston

Илузија создадена со молив, од страна на Adam Johnston. Копија на оригинален цртеж од JD Hillberry. Создавање уметничко дело од обичен лист хартија. Уживајте.

Japonaiserie Vincent Van Gogh

Во 1886 година заминува за Париз и како уметник почнува да ја проучува  јапонската ukiyo-e woodblock принт техника. Оваа техника до толку го заинтригирала младиот...

Цртежи направени со една линија | Quibe

Што се може да се нацрта со само една непрекината линија? Quibe ни претставува серија импресивни цртежи нацртани само со една линија. Една линија...

Панк-писатели | Wendy MacNaughton

Имагинација и акварел е се' што ѝ е потребно на Wendy MacNaughton, креативен ум кој влегува во соработка со Chronicle Books со цел да...

Животинчиња врз усни | Paige Thompson

Уметничкиот ум е генијален. Тоа и овој пат ни го докажа Paige Thompson од САД, уметник којa слика врз човечко тело. Нејзината дарба се состои...