Честит 11 Октомври – ден на народното востание на македонскиот народ!

Ден на востанието на Македонија или Ден на народното востание на македонскиот народ познат и само како 11 Октомври.  Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување...

5 додатоци кои ќе го претворат вашето купатило во спа зона!

Претворете го вашето купатило од обично и донекаде здодевно, во мал луксузен спа, со помош на едноставни и со цена прифатливи додатоци. Ви претставуваме...

Фустан направен од холограм за Björk – за новиот сингл ”The...

Креативниот директор на Гучи, Алесандро Микеле, создаде невообичаен фустан за  ''The Gate'', новиот музички спот на Бјорк. Пејачката Бјорк објави музичко видео за нејзиниот нов сингл...

Кога декорацијата на кафето достигнува ново ниво!

Carrera Cafe во Лос Ангелес е шармантно европско кафуле со стил, кое служи кафе, вкусни салати и сендвичи. Сите кафиња се базирани на еспресо,...

Импресивна канцеларија на Karlie Kloss во New York!

Моделот и деловната жена Karlie Klos , ја отвори вратата на својата канцеларија во Сохо, од која не би сакале да си одите дома дури ни...

Модни трендови кои се секогаш in

Некои модни трендови едноставно не се менуваат, но не затоа што неможат туку затоа што се општоприфатени и се покажале како перфектно модно решение...

Кендал Џенер и Џиџи Хадид во новата есенска кампања на Фенди!

Италијанската модна куќа Фенди ги ангажираше двете најбарани моделки на денешнината, за нејзината нова есенско - зимска кампања ... Звездите на модни ревии, социјалните медиуми...

Chanel couture fall-winter 2017

Колекцијата есен/зима на дизајнерот Karl Lagerfield беше преставена на публиката во француската престолнина. Парискиот "Grand Palaise" беше исполнет до последното место. Модните креации на чии...

Безстрашниот Tim Hauard е новиот амбасадор на TAG Heuer!

Tim Hauard, американскиот фудбалски голман на машката репрезентација и на тимот Колорадо Рапидс, дојде во семејството на TAG Heuer, станувајќи нов амбасадор на авангардниот...

Честит Илинден, за многу години!

Честит празник, за многу години! Илинден или ден на Св. Илија — голем македонски национален и православен празник, кој се одбележува на 2 август. Илинден...

Воодушевувачки моменти од природата во трејлерот за филмот AWAKEN

Пред некое време излезе трејлерот за документарниот филм AWAKEN. Филм кој ги обсервира комплицираните и едноставните врски на луѓето низ целиот свет, користејќи ја моќта...

Девојката и нејзината протетска нога околу светот

Се е околу тоа како си ја поставуваме перспективата на животот. Една навистина ведра девојка по своето дипломирање одлучува да направи патување околу неколку познати...

Само во Дубаи – салонки од 33.000 долари!

Во градот каде што еден здив на воздухот очигледно чини неколку пени, сега може да се купат и чевли во вредност од 33.000 долари... Овој...

Ретро стил во домот!

Следејќи ги најновите трендови во областа на декорации во домот, компанијата Xilon ни претставува нови "vintage" елементи. Оваа сестрана конзола е јасен пример за тоа...

Gianvito Rossi |”Golden lime”-fall 2017

Еден од најголемите модни дизајнери во светот, италијанецот Gianvito Rossi, неодамна ја престави својата најнова колекција на чевли за престојната есенска сезона. Прекрасни модели, погледнете...

#CultureCorner: Најинтересните латински поговорки

Иако се смета за мртов јазик, културното наследство кое се крие низ латинската (Римјанската) литературата е бесценето. Напредните Римјани уште одамна ги сфатиле природните...