АРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе...

3 светски филмови на денешната програма на 17.СФФ

Три исклучителни филмски остварувања од Данска, Индија и Естонија ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'', како дел од главната програма на 17.Скопски...

[Филм] Ент-мен

Најмалиот суперхерој на Марвел пристигнува на големото платно. Вооружен со супер-одело со зачудувачка моќ на смалување но зголемување на силата, измамникот Скот Ланг (Пол Рад)...

Филм: Многу сум возбуден

,,Многу сум возбуден!’’ (,,Los Amantes Pasajeros’’, ,,I’m so excited!’’) е најновата урнебесна комедија од Педро Алмодовар, шпанскиот мајстор на филмската уметност, која води на...

[Филм] Свита

Филмска адаптација на наградуваната ТВ серија со оригиналната aктерска екипа. Филмската ѕвезда Винсент Чејс (Адриан Грение), заедно со своите другари Ерик Марфи (Кевин Конели), Желката...

Неделен репертоар на Драмскиот театар Скопје од 23.11. до 29.11.2015

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од  23.11. до 29.11.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави: ден и час: 23.11.2015...

[Филм] Лудиот Макс: Пат на бесот

Џорџ Милер по четврти пат не води во пост-апокалипстичниот свет на „Лудиот Макс“. Апокалиптична приказна базирана во најдалечните краишта на нашата планета, во остар пустински...

Балетот „Скротување на фуријата“ во Cineplexx

На 24 јануари (недела), со почеток во 16:00 чaсот, директно од сцената на Бољшој во киното Синеплекс ќе биде прикажан балетот „Скротување на фуријата“. „Скротување...

[Филм] Шпиони

Како Мелиса Мекарти му го чува грбот на Џуд Ло? Таа е дел од екипата. Таа е шпион. Сузан Купер (Мелиса Мекарти) е скромна аналитичарка...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (21.11 – 27.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 21.11 до 27.11.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       21.11.2016 (понеделник)...

Драмска претстава „Неверство“ во МОБ

„Неверство“ е едно од најзначајните дела на Англиската драма. Пишувајќи ја во 1978 година, Харолд Пинтер бил инспириран од својата прикриена вонбрачна љубовна афера...

Традиционален концерт по повод празникот Василица | „ФИЛМСКИ НОТИ“ FILM THEMES

Македонската опера и балет веќе 25 години ја одржува традицијата на одбележување на празникот Василица со пригоден концерт. „Филмски ноти“ е концертот што по повод празникот...

Авторски филмови на денешната програма на 17.СФФ

Три кратки филмови на тема ,,Религија'' и четири долгометражни филмски остварувања ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'' и ,,Кинотека на Македонија'', во...

[Филм] Соседи 2

Мислевте дека вашите соседи се лоши? Запознајте ги нивните. Пристигнува „Соседи 2“ , продолжението на најпопуларната оригинална комедија во 2014 година. На ѕвездите од првиот дел, Сет...

Студентски филмови од ФДУ на 17.СФФ

Со прикажувањето на играни студентски филмови, вечерва со почеток во 20 часот во кино ,,Фросина'' ќе биде отворена програмата на студентски филмови на 17....

Гостување на францускиот театар Ефемерид во Македонија

НУ Драмскиот театар Скопје иУниверзитетот за аудиовизуелни уметности ќе бидатдел од европската турнеја на театарот Ефемерид кој токму кај нас ќе ја има праизведбата...