Легендарен фотограф за легендарни музичари | Дени Клинч

Дени Клинч се етабилирал себеси како еден од примарните фотографи на популарната музичка сцена. Работел на сите можни релевантни публикации како Vanity Fair, Rolling...

Експлодирани цветови | Fong Qi Wei

Инспириран од Todd McLellan и неговата серија на "расклопени фотографии", во кој тој фотографира предмети кои се расклопени до најситните дечиња, уметникот Fong Qi...

Едиторијал | Игра со сенки

Како деца, сите си игравме со рацете, правејќи различни животни и птици од сенки на ѕидовите. Овој концепт го искористи италијанскиот Vogue за презентација...

Слатки лименки за 125 години Coca-Cola!

Да, верувале или не, Coca-Cola го слави својот 125-ти роденден, но наместо да старее, таа се подмладува, а за тоа овојпат се погрижил британскиот...
video

Полн круг

Полн круг е првиот моден филм за новата линија на додатоци на Клезински. Идејата е да се прикачи мини камера на самото јаже за да се создаде илузија...

Чинии со мала тајна | Geraldine de Beco

Млад француски дизајнер Geraldine de Beco создаде супер забавна серија керамички чинии за појадок, кои кријат слатко, мало изненадување откако ќе ги исполните со...

Ретро гламур (втор дел)

По првиот дел црно-бели фотографии, овој пат повторно ви го претставуваме гламурот од крајот на 30тите до средината на 60тите години во фотографии во...

Живописна илустрација за големите списанија | Дерек Бејкон

Дерек Бејкон е илустратор кој работи за огромни фирми и списанија како The Guardian, The Economist, The Times, Wall Street Journal, Maxim и др....

На вас останува да интепретирате | Концептуална фотографија

Концептуалната фотографија, како што наговестува и самото име е гранка каде што фотографот сака да прикаже некаков концепт и да пренесе конкретна порака преку...

Играјќи си со месечината | Laurent Laveder

Францускиот "ловец" на пејзажи и новинар за астрономија Laurent Laveder, на најдобар начин ни покажува како со малку фантазија и неколку обични предмети, можеме...

Необични аквариуми

Ако живеете стресно, имате покачен крвен притисок или страдате од несоница, одржувањето на аквариум со рипки, може да биде добра терапија за вас. Имено,...

Дизајнер без ограничувања | Алекс Гарнет

Алекс Гарнет може буквално од штрафцигер да направи парче мебел или некаков друг алат за домашна употреба. Неговите дизајни се инспирирани од предмети што...

Помеѓу сонот, јавето и фотографијата | Rosie Hardy

Ако уживате во фотографии со фото манипулации, тогаш дефинитивно ќе ви се допаднe работата на Rosie Hardy. Таа е светски познат фотограф, а живее...

Портрети од стари аудио касети | Erika Iris Simmons

Ерика Ирис Симонс (Erika Iris Simmons) е родена 1983 година во Сент Луис, САД. Таа создава специфични и несекојдневни уметнички дела користејќи ги лентите...

Најдобрите корици на книги во 2011

Една од најпоучните човечки поговорки е " Не ја суди книгата по нејзината корица", но како и да е ова е избор за вие...

Девојката со момчешки изглед | Agynes Deyn

Агнес Дејн (Agyness Deyn), родена на 16 Февруари 1983 година какo Лаура Холинс (Laura Holins) е англиска манекенка, актерка и пејачка. Потекнува од градчето...