На вас останува да интепретирате | Концептуална фотографија

Концептуалната фотографија, како што наговестува и самото име е гранка каде што фотографот сака да прикаже некаков концепт и да пренесе конкретна порака преку...

Играјќи си со месечината | Laurent Laveder

Францускиот "ловец" на пејзажи и новинар за астрономија Laurent Laveder, на најдобар начин ни покажува како со малку фантазија и неколку обични предмети, можеме...

Необични аквариуми

Ако живеете стресно, имате покачен крвен притисок или страдате од несоница, одржувањето на аквариум со рипки, може да биде добра терапија за вас. Имено,...

Дизајнер без ограничувања | Алекс Гарнет

Алекс Гарнет може буквално од штрафцигер да направи парче мебел или некаков друг алат за домашна употреба. Неговите дизајни се инспирирани од предмети што...

Помеѓу сонот, јавето и фотографијата | Rosie Hardy

Ако уживате во фотографии со фото манипулации, тогаш дефинитивно ќе ви се допаднe работата на Rosie Hardy. Таа е светски познат фотограф, а живее...

Портрети од стари аудио касети | Erika Iris Simmons

Ерика Ирис Симонс (Erika Iris Simmons) е родена 1983 година во Сент Луис, САД. Таа создава специфични и несекојдневни уметнички дела користејќи ги лентите...

Најдобрите корици на книги во 2011

Една од најпоучните човечки поговорки е " Не ја суди книгата по нејзината корица", но како и да е ова е избор за вие...

Девојката со момчешки изглед | Agynes Deyn

Агнес Дејн (Agyness Deyn), родена на 16 Февруари 1983 година какo Лаура Холинс (Laura Holins) е англиска манекенка, актерка и пејачка. Потекнува од градчето...
video

Рај на земјата | Кариакоу, Гренада

Гренадскиот бисер Кариакоу е остров чии жители се мешавина од предци од шкотско и афричко потекло. Се наоѓа северо - источно од копното и...
video

Читањето ја храни имагинацијата

Можеби не важиме за нација која страда од синдром на „си живееја среќно до крајот на животот“, но рака на срце, никој не би...

Необјавени дела на пионирот на модната фотографија

Овој викенд во Лондон се отвора изложба на фотографии кои биле досега необјавени, а се дело на Норман Паркинсон, фотограф кој ја револузионизирал модната...

Полица за чување на вашиот велосипед

Вистина е дека повеќе луѓе имаат проблеми со сместувањето на велосипедите во своите домови. Ви претставуваме едно интересно и едноставно решение, полица, а воедно...

Предизвикувајќи ја љубовта на една двојка | Photographer Hal

Photographer Hal е уметничкото име на јапонскиот уметник и фотограф кој има доста несекојдневна идеја на кој начин да ја овековечи и предизвика љубовта...

Конечно во Македонија 3Д технологија

Сидрото се крева на 4ти февруари со филм кој едноставно ни доликува нам и вам. Приказната за култната перформер, кореограф, танчер и режисер на...

Развеселете ја вашата канцеларија

Според последните статистички податоци, просечен човек од Западната цивилизација, троши околу 99 117 часа на работа. Тое е еквивалент на 11 и пол години...

Враќање во иднината | Irina Werning (дел 2)

Се сеќавате ли на Irina Werning и нејзиниот проект "Враќање во иднината"? За кратко време таа објави нов збирка со фотографии на кои за...