„Слики со мене, од мене“ | Lauren Peralta

Линијата помеѓу љубовта и омразата е тенка, исто како меѓу уметноста и секојдневието. Следнава серија фотографии е мешавина на контроверзност, уметност, емоции... изразени преку...

15 Алтернативи за елки

Иако класичните елки имаат посебна магија и начин на елегантно декорирање на просторот, постојат и поинакви начини на одбележување на новата година во домот,...

Never Let Me Go | Виктор Стоимиров

Тргнувајќи од фактот што не постојат правила за добра фотографија, туку дека постои добра фотографија сама по себе - што кога истата дефакто го...

Зимски дом на француските Алпи

Во овие зимски денови веројатно секој од Вас размислува каде и како ќе ги помине новогодишната ноќ и празниците што следат. Некои сакаат незаборавна...

Внатрешен мир | Hengki Koentjoro

Серија фотографии насловена Mindfulness, создадена во Индонезија од страна на Hengki Koentjoro. Со чувство на изолираност креирано со осамени фигури на секоја фотографија, особено...

Направи сам | Новогодишна елка на Вашите нокти

Накитете ги и вашите нокти во празничен дух. Интересен проект, како со мало внимание да нацртате новогодишна елка на вашите нокти. Потребни ви се: -хартиен селотејп...

Едиторијал | Луксузни пилиња

Едиторијал за Marie Claire, изработен од фотографот Peter Lippmann, каде најлуксузниот накит на Cartier, Van Cleef & Arpels, Buccellati и Piaget/Boucheron е носен од...

Минималистички суперхерои | MozCreative

Комерцијалниот успех на суперхеројските филмови во последниве неколку години, дополнително го популаризираше стрипот како медиум, а воодушевувањето на јавноста со главните херои на истите...

Машки тренд | Воена гардероба

Влијанието од војската во машката гардероба е големо. Од боите, кројот и материјалите, голем дел од безвремените машки парчиња облека се всушност дел од...
video

Movie 43 | Хумор за сечиј вкус

„Политички некоректен“, сексуално шокантен и едноставно пресмешен. Најавен како урнебесна комедија, со феноменална актерска екипа филм 43  вовлекува во испреплетени  приказни кои морате да...

Книжевни занимливости

Книги: некои ги сакаат повеќе, некои помалку, но факт е дека никого не оставиле инфериорен. Уживањето во големите книжевни класици или конзумирањето модерни наслови...

Цреша-лустер | Nika Zupanc

Дали сакате сочни црешички? Ако одговорот е да,  дефинитивно ќе Ви се допадне оваа прекрасна колекција на црешести лустери дело на словенскиот дизајнер Nika...
video

Ромео Бекам за Burberry

Десет годишниот син на Викторија и Дејвид Бекам, Ромео е новото лице во кампањата за колекцијата пролет/лето 2013 на Burberry. При снимањето му била...

Слични едни на други | Francois Brunelle

Дали Ви се случило да се препознаете за некоја личност, или нечиј изглед да Ве потсетува на друга личност? Водејќи од мислата дека секој...

Несовршеноста привлекува

Убавината постои - но, не во истоветноста, туку во разликите. Кој може да замисли жирафа без нејзиниот долг врат или кактус без неговите боцки? Неправилноста...

Подарете љубов, подарете ум

Наоѓајќи се непосредно во приквечерието на Новата година, понесени од еуфоричната атмосфера која делува во својство на нектар за душата, покрај низата обврски кои треба...