Машки тренд | Поло маица

Поло маиците се голем тренд во машката гардероба оваа сезона. Но, за да не изгледате како „чичко“, мора да внимавате при купувањето да го...

Живеачка и изложба | Moriguchi City, Japan

Интересен концепт на дом потпишан од Kazuya Morita Architecture Studio, со седиште во Осака каде истиот е целосно нареден со борови полици со цел...
video

25 години Vogue Italia

Овој месец е 25 годишнината од италијанскиот Vogue. По тој повод американскиот фотограф Steven Maisel изработи 6 различни фотосесии со ликови кои ги краселе...

Книжевна иницијатива | RIF & Macy’s

Ви текнува ли на видеото „Книгите ги обединуваат луѓето“? Од истата организација, овој пат станува збор за нова иницијатива! Мотивирање на децата, мешање имагинации, помагање...

Урбана камуфлажа | Bence Bakonyi

Живееме по туѓи правила, најчесто во средина која ни е наметната од општеството, се прилагодуваме на секоја ситуација, од едни се трансформираме во други...
video

Во светот на Karl и Choupette

Tokidoki, брендот на италијанскиот уметник Simone Legno препознатлив по слатките јапонските стрип ликови создаде колекција инспирирана од Карл Лагерфилд и неговата мачка Choupette. Колекцијата...

Хотел во кој живее летото | QT Gold Coаst

Доколку сте трагачи по добра храна, вино, одлична музика, мода и дизајн, тогаш нашиот хотел е совршено место за вас. Вака гласи мoтото на...

Вашите детски стравови на фотографија

Кој беше Вашиот најголем страв кога бевте мали? Се плашевте од чудовиштето кое живее под креветот, чудовиштето кое Ве демне по скалите или од...

Мачки во улога на читатели

„Како се викаш? 'Коралина ја праша мачката. - Види, јас сум Коралина, во ред? - Мачките немаат имиња, одговори таа. - Не?' зачудено праша Коралина. 'Не, рече...
video

Имате пошта | Norge fineste pakke

Познавате ли некого што заслужува нешто посебно? Norge fineste pakke е поштенска агенција која ќе се погрижи Вашите блиски да ги добијат Вашите пратки. Ако...

Можеби…

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Можеби... сме осудени да ги сретнеме погрешните луѓе пред да ги сретнеме вистинските, за да...

Статуата на Слободата во рекламите

Статуата на Слободата, еден од најзначајните и најпознати американски знаменитости често е и дел од рекламните постери за разни компании. Ние одбравме неколку креативни,...
video

Танц меѓу книгите | Rauner Special Collections Library

Како дом на ретки книги, ракописи со својата архива во Rauner Special Collections Library, Dartmouth, пред три години станува сцена на првиот од својот...

Барби во нормални пропорции

Американскиот истражувач и уметник Nickolay Lamm изработи 3D принтана верзија од познатата Барби кукла, но во пропорции на нормална 19 годишна девојка. Како тоа...

Гостите на Неделата на висока мода во Париз

Во Париз во моментов се оддржува Модната недела на висока мода и голем дел од светските ѕвезди и модни икони дојдоа да ги поддржат...
video

Пронаоѓање на приказна во слика | Девојката со бисерна обетка

„Понекогаш ние пишуваме за да најдеме одговори на сите оние произволни прашања во нашите глави...“ - Трејси Шевалие Во ситуација кога човек се наоѓа во уметничка...