Препорака за филм | До Балчак

Режисер: Столе Попов Продуцент: Данчо Чеврески Монтажа: Атанас Георгиев Сценарио: Горан Стефановски Директор на Фотографија: Апостол Трпески Главни Улоги: Инти Шрај, Мартин Јорданоски, Сашко Коцев, Тони Михајловски, Мики Манојловиќ,...

Фотографии кои сведочат за „смртта“ на разговарањето

„Се плашам од денот кога технологијата ќе ја потисне човечката интеракција. Тогаш светот ќе има генерација идиоти.“   Алберт Ајнштајн Во последно време се почесто наидуваме...

Соларна библиотека | Kirkwood Public Library

Во поглед на модерните библиотеки, секогаш се трудиме да ги лоцираме и да Ви пренесеме доколку најдете прилика да ги посетите - не се...
video

Како правилно да нанесете ајлајнер?

Скоро секоја жена би се сложила дека најпроблематичен дел од шминкањето е нанесување ајлајнер. Ретко успеваме да ги нашминкаме двете очи идентично, а само...

Модниот вкус на парижанките

Од романтични, опуштени, боемски и носталигични изгледи, па се’ до шик, елегантни, урбани, отмени и класични комбинации, низ улиците на Париз ќе сретнете беспрекорно...

Една животна приказна

Се појави ненадејно. Во момент кога мислев дека веќе не можев да сакам, а и не планирав да го сакам. Но тој како да...

Две премиери во Драмскиот театар

На 22 октомври е премиерата на монодрамата ,,Секс, дрога и рокенрол" од Ерик Богосјан, во режија на Ристе Алексовски и во интерпретација на Сашо...

Најдобрите автомобили во култните филмови

Често асоцијацијата поврзана со добрите филмови се актерите во главната улога. Но неспоредлив е фактот дека не секој Бетмен му треба Робин, па затоа...

Мини дом во поткровје

Понекогаш, таванските станови се пространи, комфорни и масивни, а неретко го завземаат и целиот кат од една станбена зграда. Но, постојат и случаи каде...

Совети за лакот да ви трае подолго

Повеќето жени сакаат лакирани нокти. Ако сами си правите маникир, сигурно најголем проблем ви е долготрајноста на лакот. И кај ефтините и кај скапите...

Жед за живот – Ирвинг Стоун

Ниеден уметник не е повеќе безмилосно управуван од неговиот творечки порив, ниту повеќе изолиран од мултиизворноста на човечката среќа од Винсент Ван Гог. Генијот...

Мала еколошка куќичка

Soleta zeroEnergy е самоодржлива куќа за чиј дизајн е заслужен тимот на романската фондација FIST (Foundation for Inventics and Sustainable Technologies). Куќата може да...

Семејни фотографии на животните

Животните можеби не можат теоретски да Ви објаснат што значи семејството, но затоа практично со одредени свои постапки докажуваат дека многу добро знаат што...

Armani Collezioni: Мода за современи џентлмени

Современите џентлмени кои сакаат да изгледаат модерно, елегантно и префинето, а во исто време мажествено и моќно, ќе пронајдат совршени парчиња облека за својот...

Убавината според хороскопот

Хороскопскиот знак влијае на нашиот карактер, љубовните врски, работата и здравјето, а исто така влијае и на убавината. Дознајте како во продолжение. Овен- Драматичен изглед Припадничките...

Книжевни Halloween маски

Ноќта на вештерките, светски позната како Halloween независно дали се слави или не во Вашата околина, сеедно поттикнува размисли за интересен костум за маскирање....