Вашите детски стравови на фотографија

Кој беше Вашиот најголем страв кога бевте мали? Се плашевте од чудовиштето кое живее под креветот, чудовиштето кое Ве демне по скалите или од...

Мачки во улога на читатели

„Како се викаш? 'Коралина ја праша мачката. - Види, јас сум Коралина, во ред? - Мачките немаат имиња, одговори таа. - Не?' зачудено праша Коралина. 'Не, рече...
video

Имате пошта | Norge fineste pakke

Познавате ли некого што заслужува нешто посебно? Norge fineste pakke е поштенска агенција која ќе се погрижи Вашите блиски да ги добијат Вашите пратки. Ако...

Можеби…

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Можеби... сме осудени да ги сретнеме погрешните луѓе пред да ги сретнеме вистинските, за да...

Статуата на Слободата во рекламите

Статуата на Слободата, еден од најзначајните и најпознати американски знаменитости често е и дел од рекламните постери за разни компании. Ние одбравме неколку креативни,...
video

Танц меѓу книгите | Rauner Special Collections Library

Како дом на ретки книги, ракописи со својата архива во Rauner Special Collections Library, Dartmouth, пред три години станува сцена на првиот од својот...

Барби во нормални пропорции

Американскиот истражувач и уметник Nickolay Lamm изработи 3D принтана верзија од познатата Барби кукла, но во пропорции на нормална 19 годишна девојка. Како тоа...

Гостите на Неделата на висока мода во Париз

Во Париз во моментов се оддржува Модната недела на висока мода и голем дел од светските ѕвезди и модни икони дојдоа да ги поддржат...
video

Пронаоѓање на приказна во слика | Девојката со бисерна обетка

„Понекогаш ние пишуваме за да најдеме одговори на сите оние произволни прашања во нашите глави...“ - Трејси Шевалие Во ситуација кога човек се наоѓа во уметничка...

Гутенберг во Вашиот дом

Многу интересна работа беше поставена на продажба од AbeBooks.com - вистински функционална репродукција на Гутенберговата печатарска машина. Овој пат навистина може да вметнеме парче...

Летна куќа во морски стил

Со својот свеж и суптилен изглед, но и магијата на морето која се чувствува низ целиот простор, Casa do Barco е совршеното место за оддишка...

Фикција и реалност | Victoria Audouard

Victoria Audouard е француски фотограф, креатор на чудни фотографии со огледала. Ја претставува реалноста и фикцијата, животот и бајката која се назира преку огледалото...

Девствено сино – Трејси Шевалие

„Како што жолтата боја секогаш е придружена со светлина, тогаш може да се каже дека сината го носи принципот на темнината со себе. Оваа...

„Пишувај на небото“ | Lisa Rienermann

„Пишувај на небото“ e прекрасен проект на Lisa Rienermann, која создава серија фотографии на кои од формите на зградите се испишува буква на небото....

Современите уметници со портрети на познатите книжевни ликови

Ако важите за страствен читател (односно ако се пронајдовте во 10те знаци дека сте библиофил), тогаш знаете дека најдобрите ликови од книгите тешко дека...

Моден тренд | Тексас шорц

Тексас шорцовите се голем тренд ова лето. Покрај класичните има и различни стилови, дел од нив може и да си ги направите сами. Ние...