Живописни масички за кафе

Колекцијата ,,Volcane’’ вклучува посебен сет масички за кафе кои нудат суптилна рамнотежа помеѓу функционалноста и естетиката. Масичките се уникатни по тоа што во својата...

eCool – креативен ладилник за пиво

Доколку сте од оние кои не можат да ги замислат топлите денови без студено пиво, тогаш овој генијален дизајн ќе ве воодушеви. Повеќе нема...

Лето во домот

Секое годишно време носи свои обележја, различно влијае на расположението и амбиентот во домот. По заспаната зима и разиграната пролет, ни пристигна долгото топло...

Лето & Ars Libris

Согласни околу тоа дека летото и книгите одат рака под рака поради мал милион причини, Divian Arts останува истраен во тоа да Ве мотивира...

Ѕвезден океан во домот

Компанијата Il Filo dei Sogni ја претстави DreamLux - специјалната ткаенина што сјае со вистинска светлина. Станува збор за инвентивна, префинета, естетски и визуелно...

Се отвори концептуалната Lotus Design Store

Домашните дизајнери добија нов концептуален продажен простор наречен Lotus Design Store кој беше отворен вчеравечер на вториот кат во Скопје Сити Мол. Многубројните љубители на...

Олгица Ѓоргиева претстави линија на маици со мотивирачки пораки

Во модното ателје на Олгица Ѓоргиева од (23.06) пуштени се во продажба маички изработени од страна на дизајнерката со мотивирачки пораки за секој ден...

Lotus Design Store – најдобриот македонски дизајн на едно место

Седумнаесет домашни и странски дизајнерски имиња ќе отпочнат продажба на своите парчиња во новата концептуална продавница Lotus Design Store, која ќе биде отворена во...

Летен фестивал на книгата во ТРИ

Убава вест за припадниците на возвишениот, книжевен круг на читатели од Македонија - како и секоја година, Издавачки центар ТРИ за ова лето се грижи...

Роман за лето: „Полицајка в кревет“ од Веле Смилевски

Ако сеуште сте во потрага за совршен избор на книга за ова лето, дозволете ни да Ви ги кажеме резултатите на истражувањето на Фондацијата...
video

Proud to Play – кампања за еднаквост во спортот

“Proud to Play” („Горд што играм”), е новата кампања на Youtube заедно со Google, за еднаквост во спортот. Кампањата се состои од кратко, оригинално...
video

Најново од Стивен Кинг | Mr. Mercedes

Во мрачните мугри на потресениот Midwestern city, стотици невработени кандидати стојат построени за Саемот на труд. Без предупредување, безмилосен возач минува низ толпата со...

Летна инспирација во кантри стил

Доколку трагате по интересни идеи за летно освежување на животниот простор, а притоа сте вљубеници во кантри идилата, тогаш ви претставуваме совршена инспирација за...

Зелената милја на Кинг, во серијал на Арс Либрис

„Овој формат првпат го сретнав во Сатрдеј ивнинг пост и ми се допадна затоа што, на крајот од секоја од епизодите, читателот има речиси ист удел...

Македонски дизајнери во [Just Because.]

По нешто повеќе од една година успешно работење, дизајнерското студио  реши да ослободи еден мал креативно-концептуален простор за млади, но и етаблирани имиња од...

Евровизија 2014 | Финалисти

Заврши втората полуфинална вечер на Евровизија 2014 и веќе ги знаеме финалистите. Иако помина неочекувано и разочарувачки за Македонците, сепак работите се такви и...