Уметноста на пиење чај

Чај- ароматичен пијалок кој се подготвува кога ливчиња од некоја билка ќе се полијат со зовриена вода. Вака гласи дефиницијата за вториот најпопуларен пијалок...

Меморирано детство | Adrian Sommeling

Се сеќавате ли на незаборавните моменти од детството? Барањето чудовишта под креветот, „крадењето“ овошје, снежните лудории и препирките со Вашите другарчиња? Adrian Sommeling е...

Црно-бел свет | Hengki Lee

Друга преспектива на светот, претставена во црно-бели фотографии, со совршено користење на светлината и сенките. Серијата е дело на фотографот Hengki Lee, од Индонезија,...

Волшебна серија на фотографии „The Flower Keepers“!

Фотографката Ели Викторија Гајл снимаше серија фотографии на цвеќиња и портрети. Бајковитите фотографии биле создадени додека моделите позирале пред шарената цветна позадина. Гејл вели дека серијата...

Во земјата на чудата | Queenie Liao

Повторно и повторно, децата се јавуваат како инспирација. Queenie Liao е уште една креативна мајка која додека нејзиниот син спие создава прекрасни сцени и...

Комични фото манипулации

Аргентинскиот уметник Manuel Archain не је ограничува својата имагинација на едноставни фотографии и наместо тоа создава луди и комични фото - манипулирани сцени, кои...

Доцна есен во Швајцарија

Есента со својата колоритност е инспирација за многу фотографи. Особено нагласена е нејзината магија кога е фотографирана целата природа обоена во златно-жолтите бои. Швајцарските...

Авантурите на малите автомобили

Младиот шведски фотограф Kim Leuenberger  направи навистина интересна серија на фотографии наречена “Traveling Cars Adventures”. Во оваа серија се поставени сцени на мали модели на стари...

Планински куќички низ објективот на Zackk Barazowski

Недопрената природа е секогаш прекрасна, но понекогаш човечката рака може да ја разубави уште повеќе. Фотографиите во продолжение се исполнување на секој сон. Колиби...

Разгледници од Скандинавија

Кристијан Шмит е германски фотограф, многупати наградуван за неговиот фотографски талент да го улови вистинскиот пејзаж во вистинскиот момент. Подолу можете да погледнете негови...

Креативни и оригинални фотографии

Фантазијата е паралелен свет создаден во умот, еден од патиштата за нејзиното претставување е преку објективот на фотоапаратот. Така, фотографот Oleg Oprisco од Украина...

Свршувачка во стилот на Страници за нашата љубов

На многумина од нас, „Страници за нашата љубов“ независно дали преферираме книга или филм (евентуално и двете), сторијата ни е повеќе од драга: на...

Ист пар со различен стајлинг | Nacho Rojo

Фото-серија наречена „Couples“, дело на шпанскиот фотограф Nacho Rojo. Прекрасна идеја да се претстави еден пар од ист агол, но со различен стајлинг. Прекрасен...

Авантурите на едно еже

Запознајте го Калико, неодоливото едногодишно еже кое веќе е ѕвезда на социјалните мрежи. Имагинацијата на неговата сопственичка нема граници, па секојдневно создава интересни и...

Љубовта е еднаква за сите

Прекрасна серија фотографии на Braden Summers кој прошетал низ шест најразлични земји низ светот, фотографирајќи заљубени хомосексуални двојки. Целта е да се покаже дека...

Фацијални изрази | Wes Naman

Серија фотографии насловена „Scotch Tape“, дело на Wes Naman. Идеја добиена при пакување на Божиќни подароци, пресликана низ фотографии на кои учествуваат повеќе луѓе...