[Филм] Ловецот и ледената кралица

Спремете се за нешто поголемо од бајка. Кога две злобни сестри се подготвуваат за освојување на земјиште; двајца отпадници - Ерик – ловецот, кој претходно...

Модни изгледи од филмови

Интересна серија фотографии со модни изгледи инспирирана од ликови од познати филмови како Marty McFly, Gordon Gekko, Blues Brothers, Forrest Gump и други, изработена...
video

Tarantino | Поглед од долу

Доколку ви се допаднаа звуците на Арнофски и линераната перспектива на Кјубрик, сигурно ќе ве интересира и овој аспект, овој пат од филмовите на...

Дванаесет премиери што не смеете да ги пропуштите во септември

Pickbox никогаш не спие кога се работи за нови серии, па одлучи да ве изненади со најголемата тура новитети кои пристигнуваат уште од 1 септември....
video

Искрени трејлери

Филмските трејлери се најпознатиот начин за промовирање на филм и реално, единственото нешто што го знаеме за содржината на филмот пред да го погледнеме....

Најава на филм за уште една магична книга на Раулинг

Уште една празнична сезона, уште една масовна еуфорија која ни ги топли срцата. Но, нешто недостасува. Сите ние кои пораснавме со книгите на фантастичната Раулинг, го...

Ѕирнете во новата куќа на Крис Хемсворт

Еден месец откако ја продадоа нивната куќа во Малибу, Крис Хемсворт и неговата сопруга Елса Патаки купија нов имот во истата област вреден 3.5...
video

Cuban Fury – мотивирачка комедија

Во 1987 тринаесет годишно момче со неверојатен танцувачки талент се спрема за Британскиот Јуниор натпревар по Салса. Но, по еден инцидент  Bruce Garrett (чија...
video

Арго | Во режија на Бен Афлек

„Argo“ е филм базиран врз историското спасување на шесторица американски дипломати, во 1979 година, за време на заложничката криза во Иран. Бен Афлек ќе...
video

Пристигнува новиот Star Trek – Into Darkness

Кога екипата од Ентерпрајз ќе биде повикана да се врати назад, се дознава дека незапирлива тероростичка сила од сопствената организација ја детонирала флотата и...
video

Нова 3D авантура | Croods

Во продукција на „ Dreamworks Animation" дејствијата ќе се случуваат во фиктивна праисториска ера. Поместувањето на континентот, ќе предизвика промени во светот, па тој...

Како би изгледале куќите на познатите филмски режисери?

Federico Babina низ својата најнова серија илустрации ,,Archidirector“ ја провлекува споредбата помеѓу архитектите и светски познатите творци на филмови. ,,Режисерите се како архитекти на кинематорафијата.’’...

Филмски инспиративни говори (1 дел)

Иако во последно време се повеќе и повеќе се застапени тврдењата дека телевизијата ни ги пере мозоците, но кога станува збор за филмовите, ситуацијата...

Филм препорака | Споменикот на Мајкл Џексон

Режија: Дарко Лунгулов Улоги: Драган Бјелогрлиќ, Мирјана Карановиќ, Љубомир Бандовиќ, Борис Миливојевиќ, Тони Михајловски... Приказна за монотоноста на еден град. За борбата на малиот човек против големите...

Препорака за филм | Тролови

Режија: Mike Mitchell Актери: Ана Кендрик, Џастин Тимберлејк, Расел Бранд, Џејмс Корден, Гвен Стефани Траење на филмот: 91 Минути https://www.youtube.com/watch?v=PXrm5eU6HtY Кога станува за анимација настаната како плод на фантазијата на креаторите...
video

Возењето продолжува по нови патеки

Филмот „ Drive“ минатата година ги воодушеви публиката и критичарите, па затоа се најавува ново возење низ големите платна. Главен лик во приказната е...