Drive-in & dine-in | Кино-ресторан во Флорида

Sci-Fi Dine-In Theater се наоѓа во тематскиот парк на Дизни - "Холивуд Студиос" во Флорида и е уникатно место кое го комбинира гледањето филм...
video

Премиера: Zero Dark Thirty (00:30 Тајна операција)

Zero Dark Thirty e екранизација на десетгодишната потрага по лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен и поврзаните случувања кои се заокружија на 1ви...
video

Vintage божиќен филм | Santa Claus (1898)

За време на празниците, гледањето на некој добар божиќен филм во домашен амбиент е неизбежно. Има нешто магично во тие филмови што дополнително ја...

Кој празничен филм да го гледате? (Дијаграм)

Празниците едноставно не може да поминат без барем 3-4 новогодишни и божиќни филмови на домашниот репертоар. Листата на празнични филмови е огромна: акциони трилери,...

Постери од филмовите | 50 години Бонд

Од 1962та година кога беше прикажан првиот филм за тајниот агент, па се' до најновиот 007 филм - Skyfall, Џејмс Бонд важи за култен...

Минималистички суперхерои | MozCreative

Комерцијалниот успех на суперхеројските филмови во последниве неколку години, дополнително го популаризираше стрипот како медиум, а воодушевувањето на јавноста со главните херои на истите...
video

Movie 43 | Хумор за сечиј вкус

„Политички некоректен“, сексуално шокантен и едноставно пресмешен. Најавен како урнебесна комедија, со феноменална актерска екипа филм 43  вовлекува во испреплетени  приказни кои морате да...
video

Lincoln | Историска драма во режија на Spielberg

Lincoln  е историска драма за последни месеци од животот  на 16-тиот претсетател на САД.  Нацијата  е поделена од војна и промени, а  Линколн непрекинато...
video

Man of Steel | Како Кларк станува Супермен?

Кларк Кент  бил посвоен како дете од страна на Џонатан и Марта Кент, откако бил пренесен на Земјата поради умирањето  на планетата Криптон. Чувствувајќи...

Зелениот змеј | Вистинскиот паб на Хобитите

Фановите на Хобит и трилогијата Господарот на Прстените дефинитивно ќе ги воодушеви следната вест: Во туристичкото село Хобитон во Нов Зеланд штотуку се отвори...
video

Oblivion | Најновото со Том Круз

Дејствијата се одвиваат далеку во иднината, а планетата  веќе сосема го има изменето својот изглед. Tom Cruise влегува во авантура да го спаси човештвото,...

10 најсмешни Божиќни филмови

Сите со душа ги очекуваме новогодишните празници. Некои поради забавите, други поради шмекот на градот, трети за богатите трпези, но има и такви кои...

Комична еволуција на актери и карактери

Evolution of... е серија на илустрации изработени од артистот Jeff Victor, која низ кaрикатурни цртежи прикажува времеплов на кариерата на познати актери и карактерите...
video

Пристигнува новиот Star Trek – Into Darkness

Кога екипата од Ентерпрајз ќе биде повикана да се врати назад, се дознава дека незапирлива тероростичка сила од сопствената организација ја детонирала флотата и...

Постери од култни филмски маски

Постојат филмски ликови кои имаат оставено вечен печат на публиката, а деталите и она што ги карактеризира ги прават истите тие ликови да бидат...
video

A Good Day to Die hard | Зад камерите

Покрај краткото интервју со еден од главните ликови Jai Coutney, фановите сега имаат можност да видат и како се снимани дел  од сцените во...