video

Македонскиот Петар Пан | Интервју за Игор Маџиров

„Игор Маџиров. Душа – памук! Црвена коса – оган! Mаж - дете! Игор, Малиот Принц од бајките, прерано замина на својата планета. И стрпливо не...

Поуки од Beyonce | Life Is But a Dream

На 16-ти февруари, Beyonce во својот автобиографски филм понуди увид во нејзината кариера и личен живот. Во филмот зборува за нејзиниот абортус, нејзината интензивна...

Прирачник за оптимисти | Silver Lining Playbook (2012)

Филм за eмоции, оптимизам, растројство и свеж почеток, Прирачник за оптимисти (Silver Lining Plаybook) e смешна, истовремено приземјена драматична приказна и многу повеќе од...

Оскар статуетки инспирирани од најдобрите филмови

Во пресрет на овогодинешните Оскари, промовиран е официјалниот постер на Академијата на кој се прикажани 85 статуетки, секоја од нив инспирирана од победникот за...

Хобитот: Неочекувано патување | Питер Џексон

Првото поглавје од трилогијата на долгоочекуваната филмска адаптација на фантастичниот класик Хобит од 1937та година на Џ.Р.Р. Толкин, не' одведе повторно во Middle Earth....
video

Искрени трејлери

Филмските трејлери се најпознатиот начин за промовирање на филм и реално, единственото нешто што го знаеме за содржината на филмот пред да го погледнеме....

Познати филмски цитати во силуети

Инспириран од желбата да се цитираат омилените филмски ликови, графичкиот дизјнер Pete Ware, изработи серија од типографски филмски постери, наменети за најголемите филмофили. Серијата илустрации...
video

Премиера: Monsters University (Универзитет за чудовишта)

Омилените чудовишта се враќаат на големото платно во анимираниот филм Monsters University продолжение на еден од најдобрите анимирани филмови од Disney/Pixar, Monsters Inc. ...

Што ако Дизни негативците победеа?

Многу генерации пораснаа со Дизниевите анимирани филмски реализации на познатите бајки од Браќата Грим, и на страна од тоа дека поучноста на овие филмови...

Филмски маратон…со Вуди Ален

"Можеш да дочекаш живот од 100 години само ако се откажеш од сите работи кои те тераат да посакаш да доживееш 100 години." Со преку...
video

Љубовта е насекаде околу нас!

Секогаш кога сум нерасположен и тажен, размислувам за сите пристигнувања на патници на аеродромот Хитроу. Генералното мислење е дека живееме во свет на алчност...
video

Life Is But a Dream | Автобиографски филм на Beyonce

Можеби најголемата музичка дива на денешната поп-сцена, Бијонсе, реши да сподели со нејзините обожаватели и широката јавност нешто интимно и уникатно - личен документарен...

Номинации за Оскар 2013

Американската академија за филмска уметност штотуку ја објави листата со номинации за најпопуларните награди во филмскиот свет - Оскарите. Листата содржи филмови кои ја...

Drive-in & dine-in | Кино-ресторан во Флорида

Sci-Fi Dine-In Theater се наоѓа во тематскиот парк на Дизни - "Холивуд Студиос" во Флорида и е уникатно место кое го комбинира гледањето филм...
video

Премиера: Zero Dark Thirty (00:30 Тајна операција)

Zero Dark Thirty e екранизација на десетгодишната потрага по лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен и поврзаните случувања кои се заокружија на 1ви...
video

Vintage божиќен филм | Santa Claus (1898)

За време на празниците, гледањето на некој добар божиќен филм во домашен амбиент е неизбежно. Има нешто магично во тие филмови што дополнително ја...