Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

Со задоволство ве покануваме да ја  проследите  програмата на 20.јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Во рамките на годинешната програма Македонска продукција, освен премиерата на...

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на...

Со задоволство ве покануваме на денешното предавање и разговор со публиката со Јан Харлан, специјалниот гостин на годинешното јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Јан...

Најубавите фустани на црвениот тепих на Оскар 2017!

Погледнете што носеа sвездите на најголемиот црвен тепих на годината -Оскар 2017! NAOMIE HARRIS во Calvin Klein and Bulgari Jewelry BRIE LARSON во Oscar de la...

Видео | Доделување на Оскар 2017 – грешка што влезе во...

Заврши најважната и најголемата филмска ноќ во годината. Златните статуетки на 89-тото доделување на Оскарите се поделени на своите нови сопственици- некои се изненадија,...

Најдобрата серија за пари и моќ започнува со втората сезона |...

Дојдете по своите Милијарди Првиот е човек со неограничени финансиски средства, а вториот за себе тврди дека нема што да изгуби. Првиот е крал на...

Во светот на убавицата и sверот!

Во очекувањето на филмот Убавицата и Sверот, кој премиерно ќе се прикаже во март оваа година, The Kensington Hotel во Лондон, одлучил да во...

“La La Land”, (романса на големото платно)

      Постојат филмови кои гледајќи ги како целина и не оставaат некој посебен впечаток, но ако се сконцентрираме на некој посебен кадар може тој да...

“Christmas Wedding Tale”, приказна за една божиќна венчавка

Ако оваа новогодишна вечер решивте да ја поминете во кругот на своите најмили во топло опкружување, сакаме да ви предложиме да погледнете една  прекрасна...

[Филм] Стадо

"Стадо" е смешна сатирична комедија за животот зад камерата. Често повеќето драми им претходат на филмските или ТВ-драмите кои ги гледаме. Неизлечиви ентузијасти, слепи за...

Ексклузивно! Првиот trailer за филмот “Убавицата и sверот”!

Emmа Watson како Belle, глуми во долгоочекуваниот филм " Убавицата и sверот". Денес имаме нова, одлична вест - ви го претставуваме првиот службен trailer,...

Награда и нови фестивали за филмот „Борба за смрт“

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ на авторката Елеонора Венинова се закити со уште една награда: „Златна мачка“ за втор најдобар филм во меѓународна конкуренција...

Можност за македонските филмски режисери

СВЕТ ВО ТРАНЗИЦИЈА Филмските режисери од Македонија, на возраст до 35 годишна возраст, се повикани да учествуваат на фестивалот на кратки филмови „LETS’S CEE Short...

Препорака за филм | Тролови

Режија: Mike Mitchell Актери: Ана Кендрик, Џастин Тимберлејк, Расел Бранд, Џејмс Корден, Гвен Стефани Траење на филмот: 91 Минути https://www.youtube.com/watch?v=PXrm5eU6HtY Кога станува за анимација настаната како плод на фантазијата на креаторите...

Драматичен 3 минутен филм на Burberry со Sienna Miller и Lily...

За својата божиќна реклама 2016, Burberry се сврте кон кинематографијата. Режисерот Asif Kapadia и сценаристот Matt Charman, создадоа драматичен триминутен филм кој ја раскажува историјата на модниот бренд Burberry....

Препорака за филм | Инферно

Инферно Режија: Ron Howard Актери: Felicity Jones, Tom Hanks, Ben Foster, Omar Sy, Irrfan Khan Филм за сите фанови на пишаниот збор на Ден Браун и за сите фанатици...

На Пикбокс премиерно доаѓа Бул, серија инспирирана од д-р Фил

Сите оние што барем еднаш во животот фрлиле око на популарното „Шоу на Опра“ кое ги обработуваше сите возможни и невозможни проблеми на денешницата,...