Финска во сите годишни времиња

Финска, како европска земја, вчудоневидува со својата култура, проширени до недоглед пејсажи, вечни летни денови и прекрасни креативни цртежи на ноќното небо. Од едноставноста...

Богатството на Ориентот

Петте најпосетувани градови во Азија се Куала Лумпур, Токио, Хонк Конг, Банкок и Сеул. Азија, континент толку близок а всушност толку далечен. Ви го...

Најпосетените места во светот и нивната околина

Убавината во патувањата е запознавањето на нови култури, нивно визуелно, физичко доживување и врежување на авантуристички, пријатни спомени. Убавите фотографии од целиот свет постојано не...

Градот од варовник | Tsingy de Bemaraha

Чудесниве карпести форми се дел од Националниот Парк Tsingy de Bemaraha, кој се наоѓа на западниот брег на островот Мадагаскар. Tsingy de Bemaraha e...

Топ 3 дестинации за 2016 година според Google!

Ако сакате да знаете што е сега тренд во светот, не морате да одите подалеку од пребарување на Google, каде што имаат интересни сознанија за...

Фото-патување низ Сиера Невада

Веднаш откако завршил факултет, американскиот фотограф Шон Колие тргнал да ја истражува својата родна Калифорнија и околината. Заедно со неговиот фотоапарат, во бело комбе,...

Зимска идила | Le Petit Chateau

Луксузните скијачки одморалишта, кои ги канат гостите со топлина и гостомпримство во текот на зимата, веќе се резервирани за престојната сезона. Едно од најубавите,...

Чудесни зимски одморалишта

Поларна светлина, камини во собите, традиционални алпски колиби, надворешни топли базени и најубави глетки. Сето ова е само мал дел од она што го...

Чудесни места во светот

Често забораваме колку нашата планета е полна со изненадувања, затскриени убавини и неверојатни места за кои и не знаеме дека постојат. Места, кои изгледаат...

Стариот син град во Мароко

  Малечкиот град во северен Мароко, Chefchaouen, може да се пофали со својата богата историја, со природните хоризонти и архитектура која го одзема здивот. Но сепак....

Сината лагуна во Исланд го добива својот прв луксузен хотел!

Ако сте престојувале на Исланд, тогаш сигурно сте ја посетиле Сината лагуна... Како една од најпопуларните туристички дестинации на оваа земја, овој геотермален спа има...
video

Јапонија | Патување меѓу традицијата и модернизмот

Тимовите од AmnesiArt се главните "виновници" за видеото кое можете да го погледнете погоре. Самото видео ја претставува Јапонија целосно, со своите традиционални и модернистички карактеристики....

Музејот “Louvre”, белегот на француската престолнина!

Еден од најпосетуваните музеи во светот е секако парискиот музеј Лувр. Како белег на француската престолнина тој привлекува милиони посетители, на кои всушност им...

Хотел „Ема“ | Винтиџ искуство за љубителите на историјата

Сместен во прегратките на Pearl Brewery, Сан Антонио, се наоѓа хотел за вистинските љубители на историјата. Зградата на некогашната фабрика, а денешниот хотел, е изградена...

Најубавите хотели во светот

Сместувањето е еден од клучните фактори за совршен одмор и бегање од секојдневието. Во прилог следуваат едни од најубавите хотели во светот, кои нудат релаксација,...

Macchu Picchu – градот на Инките (Перу)

Додека ненадејно се појавува зад огромните врвови оковани во зеленило и џунгла, протегајќи се низ стрмните, терасести падини кои завршуваат во долината низ чие...