Разнобојната Пештера – Флејта (Кина)

Едно од чудата во светот кои одземаат здив, е секако Reed Flute Cave (Пештерата Флејта), која се наоѓа на 5 км од градот Гуилин...

Кањонот “Антилопа” – Аризона (САД)

Кањонот "Антилопа" е најпосетениот и најфотографираниот кањон во југозападна Америка. Лоциран е на земјиштето во Навахо, во близина на Пејџ, Аризона. Овој кањон е...

Дождливиот град – Манчестер (Англија)

Манчестер или "Дождливиот град" се наоѓа во северо - западниот дел на Англија и брои околу половина милион жители. Овој шармантен, англиски град долго...
video

Чудо на природата | Плитвички езера, Хрватска

Во срцето на забранетите шуми на планината Динара - на местото кое е означено како "Ѓаволска градина" на старите мапи, се наоѓа една магична...

Џиновската стаза (Ирска)

Џиновската стаза е формриана пред околу 60 милиони години, кога масивна вулканска ерупција исфрлила огромна количина стопени карпи од магма (растопена материја од карпи...

Кратерски езера – Карапинар (Турција)

Областа околу Крапинар во централна Анадолија претставува древен вулкански пејзаж, прошаран со пепеласти конуси, цели полиња од лава и кратери. Овој предел е преполн...

Сокотра – остров од друга планета (Јемен)

Сокотра (арапски Suqutra) е мал архипелаг, составен од четири острови во Индискиот океан. На најголемиот остров, исто така наречен Сокотра му припаѓа скоро 95...
video

Полноќно сонце (Финска)

На светот не  постојат многу романтични дестинации, како што е "Земјата на полноќното сонце". Каде се наоѓа оваа држава на деноноќен сончев сјај? Парадоксално, но...

Пештерата Aven – Arman (Франција)

Пештерата Aven - Arman претставува дом на најголемите и најпознатите сталагмити на светот. Откриена е во 1897 година, од Luj Arman, локален занаетчија. Сместена...

Најфотографираната планина (Швајцарија)

Простирајќи се на границата помеѓу Швајцарија и Италија, 4478 м високиот врв Materhorn, е најпрепознатливата планина во Европа. Нејзините четири страни, скоро секогаш остануваат...

Сината пештера (Италија)

Јужниот Италијански остров Капри, кој бил омилен кај царевите Август и Тибериус, се наоѓа оддалечен од полуостровот Сорентино, јужно од Неаполскиот залив. Претежно е создадена...

Severn bor – речен плимски бран (Англија)

"Severn bor" е огромен бран кој се формира во вливот на реката Северн, кој е во облик на инка. Тој патува спротивно од текот...
video

Aurora borealis – поларна светлина (Исланд)

"Aurora borealis" е уникатна светлосна претстава на природата, во облик на треперливо струење на обоена светлина која го облева вечерното небо. Визуелно восхитувачка, дел...

“Aurora Resort & Spa” Берово | Идеално место за дочек на...

Прекрасен хотел, на изолирана локација. Комплексот Аурора во Берово е идеално место за љубителите на природата и спортските активности во природа. Фантастично одморалиште сместено на совршена...

Егзотични острови | Бали и Комодо, Индонезија

Неколку места потсетуваат со иста бујна, егзотична сликовитост какви што се островите Бали и Комодо - мали бисери во огромниот индонезиски архипелаг расфрлени како...