Тарагона | Шпанија

Тарагона (Tarragona) е мал медитерански град кој се наоѓа 84 километри јужно од Барселона. Целата околина е еден мал музеј кој сведочи за ибериската...

Доживеј го градот, живеј го јазикот

Париз, Лондон, Барселона, Лос Анџелес, Сиднеј, Пекинг и Ванкувер - седум светски градови спакувани во исто толку убави и едукативни видео разгледници. EF International...

Светата планина Варало | Италија

Светата планина Варало (Sacro Monte di Varallo) е најстарата конструкција од ваков карактер. Создадена е во 1491 година од монахот Bernardino Caimi. Светата Планина...

Сензационалниот Бангкок (Тајланд)

Секој турист кој планира одмор во Тајланд, со сигурност треба да го посети главниот град Бангкок. На светската туристичка мапа, овој 12 милионски град...

Cinque Terre (Пет Земји) | Италија

Cinque Terre (Пет Земји) е најубавата чиста зона на Медитеранскиот залив. Се наоѓа во Liguria, западно од La Spezia. Тоа е карпесто подрачје во...

Анси | Новата Венеција

Анси (Annecy) е мал град кој се наоѓа на истоименото езеро во југоисточна Франција. Езерото е второ по големина и е прогласено за најчисто...

Бескрајно огледало | Боливија

Со пространство од 10,582 km², кое се наоѓа на 3600 m надморска височина на Андите, Salar de Uyuni е најголемата солена пустина во светот....

Хаски сафари | Повик на дивината

Зборот сафари веднаш асоцира на вжештената савана исполнета со тигри, жирафи, слонови.. Ако ги замениме овие животни со сибирски хаски и си замислиме снег,...

Сочувана историја – Luang Prabang (Лаос)

Luang Prabang е можеби еден од најубавите гратчиња на светот, а од 1995 година е додаден на листата на UNESKO, како дел од Светските...

Градините “Тиволи” – Копенхаген (Данска)

Градините "Тиволи" во Копенхаген, се едни од најпознатите и најголемите атракции во градот. Се наоѓаат во делот, кој некогаш бил тврдина, која го опкружувала...
video

Младата разиграна девојка | Барселона, Шпанија

Големиот каталонски град Барселона, на североисточниот брег од шпанското Средоземје, е величенствен европски град, кој и покрај тоа што има прекрасен центар од Среден...

Добредојдовте во Мајами (Флорида)

Miami South beach, кој се наоѓа на понискиот дел од Miami beach, е едно од најатрактивните и најпопуларните места во светот. Ова место кое...

Гнездо на молитвата – Баган (Бурма)

Баган е место во Југоисточна Азија, будистичка империја, во која како времето да застанало. Она што денес можеме да го сретнеме во Баган се...

Hotel de Glace – хотел од мраз (Канада)

Лоциран на само 10 минути од центарот на Квебек, хотелот Hôtel de Glace е атракција која мора да се види бар еднаш во животот....
video

Царството на лалињата | Кеукенхоф, Холандија

Кога ќе пристигне рана пролет околу 7 милиони цветови ги шират своите ливчиња, разубавувајќи ја градината Кеукенхоф, во која има околу 1000 видови на...

Престолнината на Буда – Полонарува (Шри Ланка)

Полонарува (Polonnaruwa) станал главен град на Шри Ланка, по уништувањето на Анурадапура во 993 г.п.н.е. Сместен е стратешки, на преминот на реката Махали и...