Најстрашните патишта во светот

Постојат патишта во светот на кои патувањето е како да сте на ролеркостер. За некои можеби забавно и интересно, но истовремено и многу страшно,...

Која е најдобрата туристичка дестинација за 2017?

На секои две години, Светскиот економски форум го претставува  извештајот за најдобрите туристички дестинации на светот. Овогодишниот извештај се засноваше од резултатите на квалитетот која...

Женева – град во кој живеат луѓе од 187 земји од...

Природната убавина, езерата, Монблан, изобилие од различни култури и удобната колевка на локалните жители, се само некои од причините зошто Женева е омилен град...

The Ottoman Room- гламурозен ресторант!

Уживајте во прекрасна вечера во ресторанот кој е инспириран од Блискиот Исток, а сокриен во Сингапур... Како добро чувана тајна која ја делите само со...

Барбадос крие егзотични тајни!

Oд ексклузивни хотели до луксузно пристаниште со повеќе-милионски јахти, врвни голф терени, шопинг дестинации и префинети ресторани, Барбадос нуди совршен баланс на Карибската егзотиката...

Куќа покрај езеро за спокоен одмор

Дизајнерката Ен Хепфер отсекогаш сонувала за куќа покрај вода. Нејзиниот сон конечно се оствари неодамна, кога таа ја дизајнираше совршената куќа за спокоен одмор...

Тhe VIEW Lugano Hotel со извонреден стил!

Хотелот Тhe VIEW Lugano e место од соништата... Со прекрасен поглед на езерото Лугано, овој шармантен рај на врвот од брдото, претставува луксузен животен стил....

Посетете го Осло во мај!

Стокхолм и Копенхаген се сигурно првите два градови кои ви паѓаат на ум, кога ќе помислите на скандинавските градови...Меѓутоа, град кој не смее да...

Преспијте во луксузната вила на Џерард Батлер!

Хациендата во шпански стил на Џерард Батлер може да се изнајми или купи за 4 милиони долари! Оваа фантастична вила се наоѓа во престижниот дел...

Посетете го Милано оваа пролет!

Доколку сте љубител на модата, дизајнот, добриот стил и луксуз, тогаш Милано е еден од најдобрите градови кои треба да го посетите.. Милано е еден...

Спектакуларен хотел како од бајките во Шкотска!

Хотелот Gleneagles во Шкотска е спектакуларен стар хотел, преплавен со шармот на старите времиња, сместен на 850 хектари кои ќе направат да се чувствувате...

Елегантна куќа за одмор на југот на Италија

Villa Giulia е името на оваа прекрасна куќа изградена во ренесансен стил, која остава романтичен и драматичен впечаток. Сместена е на југот на Италија, на...

Спектакуларниот националниот парк Banff!

Секоја година милиони туристи од целиот свет доаѓаат да се воодушевуваат на смарагдните води на езерото Louise, шетајќи по цветните полиња на Sunshine Meadows...

Интерактивен рeсторант во Токио! – погледнете го видеото!

Teamlab e уметничка заедница која креира серија на интерактивни уметнички инсталации низ светот, со многубројни мотиви од природата, технологијата, уметноста и дизајнот.... Нивната последна инсталација...

Луксузен хотел L’andana во Тоскана!

Смесен во близина на Фиренца, хотелот L’Andana претставува луксуз во италијански стил... L’Andana е за луѓето кои сакаат да уживаат во лежерниот италијански луксуз, мирна...

Koh Samui – рајско отрово со богата туристичка понуда!

Koh Samui е најпознат по своите плажи полни со палми, кокосови дрвја и густи планински прашуми. Тоа е едно од најдобрите острови за идиличен и...