Според Daily Telegraph – Chalet Bear е најубавата планинска куќа за...

Chalet Bear е прекрасна приватна и и исклучително луксузна планинска куќа која се наоѓа во екслклузивното скијашко место Клостерс во Швајцарија. Прекрасната куќа Chalet Bear...

Пилотите ја споделија тајната на совршено пакуван куфер!

Пакувањето на куфери честопати создава непотребен стрес, посебно неколку минути пред да го напуштите домот  - секогаш имате чувство дека нешто сте заборавиле, а...

Фото-патување низ Сиера Невада

Веднаш откако завршил факултет, американскиот фотограф Шон Колие тргнал да ја истражува својата родна Калифорнија и околината. Заедно со неговиот фотоапарат, во бело комбе,...

Богатството на Ориентот

Петте најпосетувани градови во Азија се Куала Лумпур, Токио, Хонк Конг, Банкок и Сеул. Азија, континент толку близок а всушност толку далечен. Ви го...

Најубави зимски идилични дестинации во Европа!

Студените зимски услови можат да не натерат да останеме дома и да хибернираме. Но овие 5 фантастични зимски дестинации, ќе ви докажат дека зимата...

Еве зошто треба да ја посетите Португалија!

Сем што не е прескапа дестинација, Португалија сигурно ќе ве импресионира со својата туристичка понуда и природна убавина. Најдовме неколку португалски знаменитости од кои...

Семејна планинска куќа во Италија

На Бергамските Алпи во Италија, архитектот Rocco Borromini ја изгради оваа прекрасна семејна куќа. Куќата е на планина, опкружена со дрвја и зеленило, што...

Топ 3 идеални зимски дестинации за 2016 година!

Conde Nast Traveler, ги откри трите најдобри дестинации за зимски одмор во 2016 година. Тие се за: љубители на сонце кои сакаат да избегаат...

Топ 3 дестинации за 2016 година според Google!

Ако сакате да знаете што е сега тренд во светот, не морате да одите подалеку од пребарување на Google, каде што имаат интересни сознанија за...

Monschau, гратчето во кое нема автобуси и возови

Питорескното германско гратче Monschau е сместено во падините на планинскиот предел Eifel и тоа само на два километи од белгиската граница, поточно во областа...

Луксузен ресторан во склоп на дворецот Версај

Еден од најпознатите француски готвачи, Alain Ducasse, за својот 60ти роденден си го оствари својот сон да отвори луксузен ресторан во прекрасниот дворец Версај,...

Copenhagen, градот во кој живеат најсреќните луѓе на светот

Иако Данска важи за "ладна земја', не само во однос на климата туку и воопшто за карактерот на луѓето кој живеат таму, но статистичките...

Дворецот Пелеш – еден од најимпресивните кралски дворци на светот

Домот на Романското кралско семејство, прекрасниот дворец Пелеш е убедливо најубавото нешто што може да се види во Романија. Постојат многу издржани причини овој...

10 мистични шуми кои мора да ги погледнете

Немофилисти, оваа статија ви е посветена вам! Ретка колекција од најинтригантните шуми и шумски пејзажи на светот, која ќе го разбуди авантуристот во вас...

Прекрасни фотографии од најубавите езера на Алпите

Алпите изобилуваат со езера кои што го прават европскиот пејзаж прекрасен и бајковит. Инспирација се за многумина фотографи, па честопати се наоѓаат во фокусот. Секое...

Скапоцениот камен во Индискиот океан- (Занзибар)

Низ историјата островот Занзибар привлекувал многу морепловци, светски патници и авантуристи. Со својата богата традиција, култура и прекрасните километарски песочни плажи тој денес привлекува...