Колонијален Amangalla хотел во Galle!

Дали некогаш сте го посетиле Galle во Шри Ланка? Доколку одговорот е не, тогаш топло ви го препорачуваме ова шармантно место. Таму, многу култури оставиле...

Спектакуларен бутик хотел на Санторини!

Дизјнерската фирма Patsios, неодамна го реновираше Cave Suite, спектакуларен бутик хотел на Санторини. Новиот дизајн на енериерот, на гостите им пружа пријатно чувство на релаксирање како и...

Невидливиот град – Џанлука Васало

Како дел од истражувањето спроведено во Сардинија од страна на Fondazione di Sardegna, уметникот Џанлука Васало се посветил на темата депопулација и ги претставил желбите,...

Ви предлагаме топ 3 дестинации за патување оваа пролет!

Пролетта е идеално место за патување. Зошто? Доволно е да погледнете низ прозорот и се ќе ви стане јасно. Било да барате уметност, култура...

Новиот Generator Hostel е исполнување на сонот на сите патници!

Generator Hostel е бренд кој од ден на ден станува се попознато европско сместувалиште - нуди удобно преноќување и поптолно ново искуство на хостелско...

Рајски острови за кои можеби не сте слушнале!

Белиот песок, песочните плажи, коралните гребени, делфините и џиновските желки се синоними за прекрасните рајски плажи кои постојат ширум светот. И покрај Карибите или Сицилија,...

10 најоригинални сместувања – од приватно острво до дворци!

Од приватна куќа до проколната куќа - Airbnb може да ви понуди се што ќе посакате, на вас е само да кликнесте со глувчето....

„Ktima House“ – скриена вила на Antiparos!

Оваа скриена вила се наоѓа на грчкиот остров Antiparos, а ја дизанирале познатите архитекти Camilo Rebela и Susana Martins.  „Ktima House“ е куќа која можеме да ја...

Прекрасен ски-јога хотел од транспортни контејнери над 2200 метри!

Хотелот "Quadrum" е инспириран од планините кои го обиколуваат и кои потсетуваат на триаголник, но тоа што го прави посебен е дека е составен...

Идилична куќичка со тајна градина

Оваа мала слатка куќичка наречена "Sojourn" се наоѓа во идилично селце во Девон, Англија. Претставува место за вистински одмор и романтично прибежиште од урбаната џунгла....

Giethoorn, Холандско волшебно село без ниту еден пат!

Ако некогаш сте размислувале за живот на село како во бајка, тогаш посетете го Giethoorn, попознато каko Холандска Венеција, кое настанало во далечната 1230...

Stairways to Heaven: Најубавите скали на светот

Уличната уметност веќе сериозно се дистанцира од вандализмот и плови кон прекрасните, длабоки творечки води. И од разните урбани канваси како ѕидови, па дури...

Најдобри 9 совети доколку планирате да патувате сами!

  Патувањата по светот не се резервирани само за парови, најдобри другарки, пријатели и друштво -  девојки и жени, одважете се и заминете сами на...

Црно-бело доживување на храмот Боробудур

Најголемиот будистички храм на светот, Боробудур се наоѓа во Индонезија и датира од IX век. Освен функцијата на храм, исто така Боробудур претставува и...

Sassi di Matera гратчето исклесано од камен!

Дали можеби знаете каде е снимен познатиот филм "Passion" во режија на Mel Gibson? Тоа е познатото место Matera кое е сместено во карпести...

Најдобри светски дестинации за љубителите на животни!

Доколку сте голем љубител на животни, овие 7 светски дестинации се како создадени за вас! НАИРОБИ, КЕНИЈА Сте се запрашале ли некогаш, како би било да...