Paramount го отвори првиот супер луксузен хотел!

Филмското студио Paramount, познато е по филмовите како што се Невозможна мисија, Форест гамп и Кум, а сега одлучи да ги прошири своите хоризонти...

Куќа на Сицилија со прекрасен поглед

Оваа величествена вила е изградена во далечната 1850 за богато семејство, а потоа е напуштена. Новите сопственици неодамна целосно ја реновираа и го вратија...

Малта – изобилие на историски споменици, сонце и кристално чисти тиркизни...

Малиот архипелаг кој ги вклучува островите Малта, Гозо и Комино, се наоѓа во водите на Средоземното море, кои почнуваат да се загреваат во мај,...

Хотел во Кејптаун за љубителите на уметноста!

Хотелот "Ellerman House" кој се наоѓа во Кејптаун, Јужноафриканската Република е како создаден за вистинските љубители на уметноста. Идеален е за сите кои сакаат...

Најромантични и најелегантни патувања со воз во светот!

Од планинските предели на Перу до зелените пејзажи на Ирска. Овие четири возови ќе ве однесат на најромантичните и најелегантните патувања во светот. Шики-Шима, Јапонија Брзиот...

Сината шума во Белгија е магично место

Зумбулите се едни од најмагичните растенија на светот, а доказ за тоа е шумата Халербос или „Сината шума“ сместена на околу 30 километри јужно...

Златната долина на Мајорка!

Кога мислите на островот Мајорка во Шпанија, ние сме сигурни дека имате прва асоцијација на Palma, главниот град или на Magaluf ... Што ако...

Кристален кајак за уживање во вода

Најновиот инвентивен производ на компанијата од Флорида, Crystal Kayak Company е токму кристален, проѕирен кајак во кој уживањето во вода е потполно. Додека сте...

Вилата Соната – скриен бисер на Тајланд!

Многумина Тајланд го доживуваат како авантуристичко острово, каде можете да наидете на многу традиционални и автентични места, кои откриваат некоја друга димензија, романтична и...

Откријте ја убавината на Чешката Република!

Малата континентална држава Чешка во централна Европа, во себе го крие богатството на магијата и мистицизмот, кој привлекува голем број на туристи од целиот...

Најстрашните патишта во светот

Постојат патишта во светот на кои патувањето е како да сте на ролеркостер. За некои можеби забавно и интересно, но истовремено и многу страшно,...

Која е најдобрата туристичка дестинација за 2017?

На секои две години, Светскиот економски форум го претставува  извештајот за најдобрите туристички дестинации на светот. Овогодишниот извештај се засноваше од резултатите на квалитетот која...

Женева – град во кој живеат луѓе од 187 земји од...

Природната убавина, езерата, Монблан, изобилие од различни култури и удобната колевка на локалните жители, се само некои од причините зошто Женева е омилен град...

The Ottoman Room- гламурозен ресторант!

Уживајте во прекрасна вечера во ресторанот кој е инспириран од Блискиот Исток, а сокриен во Сингапур... Како добро чувана тајна која ја делите само со...

Барбадос крие егзотични тајни!

Oд ексклузивни хотели до луксузно пристаниште со повеќе-милионски јахти, врвни голф терени, шопинг дестинации и префинети ресторани, Барбадос нуди совршен баланс на Карибската егзотиката...

Куќа покрај езеро за спокоен одмор

Дизајнерката Ен Хепфер отсекогаш сонувала за куќа покрај вода. Нејзиниот сон конечно се оствари неодамна, кога таа ја дизајнираше совршената куќа за спокоен одмор...