video

Јапонија | Патување меѓу традицијата и модернизмот

Тимовите од AmnesiArt се главните "виновници" за видеото кое можете да го погледнете погоре. Самото видео ја претставува Јапонија целосно, со своите традиционални и модернистички карактеристики....

Најопасниот базен во светот

Најопасниот базен во светот - Ѓаволскиот базен е сместен во Замбија кај Викториините Водопади. Додека се капете во базенот, водата која минува покрај вас...
video

Движење низ Њујорк

Geoff Tompkinson, англиски режисер, направи впечатливо видео од неговото патување во славниот Њујорк. Градот се открива во денот и ноќта. Убавината на парковите, возвишеноста на...

Велигденските традиции во светот

Иако празникот обележува ист религиско-историски настан, сепак со текот на времето се појавиле различни традиции во светот. Еве некои од најинтересните... Финска Децата во оваа скандинавска...

Најубавите пекари во светот

Патувањата секогаш примамуваат со авантурата која ја носат сами по себе, бесконечните долги прошетки кои се инспирација, попратена со многубројни воздишки. Постојано фотографирање на...

Lankanfushi – рај на Малдивите

Приватниот остров Lankanfushi во Malé Atoll покрај со своите природни убавини, се истакнува и со прекрасно луксузно место за одмор. Опкружено со водите на Индискиот Океан, Gili Lankanfushi одморалиштето е...

Бон-тонот за време на оброк во светот

Етиката на трпезата ја учиме уште од мали, вилушката во левата, ножот во десната рака. Постојано исправени, да не зборуваме со полна уста. Но, колку...

САД | Главните градови на пролетните алергии

Фондацијата за астма и алергија во САД ги назначи следните градови како центри на пролетните алергии за 2014. Градовите се рангирани според застапеноста на...

Зошто да се седи до прозорецот?

Безразлика на Вашиот карактер и темперамент, секогаш бидете упорни во барањето да седите до прозорецот на авионот при долгото патување. Зошто? Па секако, поради прекрасните бесконечни...

Исланд, земјата на огнот и мразот

Исланд е вистински рај за сите истражувачи и авантуристи. Совршено место за сите сонувачи и романтичари кои не можат да им се изнагледаат на...

Посета на Лондон | Emirates Stadium

Лондон нуди за секого по нешто. Оваа метропола едноставно никого не остава рамнодушен. Било тоа да се вљубените парови осамените талкачи кои ја продлабочуваат...

Најубавите хотели во светот

Сместувањето е еден од клучните фактори за совршен одмор и бегање од секојдневието. Во прилог следуваат едни од најубавите хотели во светот, кои нудат релаксација,...

Најпосетените места во светот и нивната околина

Убавината во патувањата е запознавањето на нови култури, нивно визуелно, физичко доживување и врежување на авантуристички, пријатни спомени. Убавите фотографии од целиот свет постојано не...

Уникатен фотографски серијал во Париз

Патувањата, историјата и уметноста ја поттикнуваат креативноста. Хип-хоп танцувачот Kapstand направи несекојдневна серија на фотографии наречена The OneHandStand Project.  На фотографиите тој стои исправен на едната рака без...

Неверојатно песочни склуптури во Storyland

Storyland понуди изложба на неверојатно направени склуптури од песок. Темите се од типот на Harry Potter, Where The Wild Things Are, Jumanji, Charlie and the Chocolate...
video

Поетиката на Берлин

Поетична визеулизација на неверојатниот град. Берлин е снимен од повеќе агли во ноќта, денот и изгрејсонцето. Во видеото се прикажани различни теми како пријателството,...