Можеби…

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Можеби... сме осудени да ги сретнеме погрешните луѓе пред да ги сретнеме вистинските, за да...

Најпожелните Дизни ергени

Речиси и не постои девојче од генерациите кои пораснаа со Дизни анимираните филмови, што не било заљубено во некој од овие фиктивни цртани ликови....

Моќта на зборовите | Xandria Ooi

Сите ние имаме право на свој став. Нашите мисли се само наши и ние самите одлучуваме како ќе се однесуваме. Секој наш збор, секоја...

‎12 МОЛБИ НА ЕДНО КУЧЕ

Мојот живот трае од 10 до 15 години. Секое разделување со тебе за мене значи патење. Размисли за тоа пред да ме земеш. Сакај ме...

Совет по филозофија

Еден професор по филозофија одржува час пред студенти, каде истите директно го запрашаа: „Ако може да ни дадете еден совет, само еден совет кој ќе...

#MotivationalMonday: Кратка приказна за чајот и како да живееме поисполнето

  Динамиката на нашето функционирање во 21от век става стеги и врши притисок врз нашето живеење во 21от век. Забораваме да живееме во вистинската суштина на...

Цитати за љубовта

Зарем има нешто поубаво и поинспиративно од љубов? Вечна и неисцрпна тема, непресушна инспирација, извор на сè што живее. Токму поради тоа, за претстојниот Ден...

Магичната моќ на книгите

Сведоци сме на бројни примери кои одново и одново го докажуваат значењето и моќта на книгите во секојдневниот живот, нивното влијание врз човечката психологија...
video

Стив Џобс | Совети што значат живот

Ова е можеби еден од најдобрите говори во поново време. Стив Џобс говори  пред дипломците на Станфорд во 2005 година, а  преку примери од...

Ако можете

Ако можете да ја задржите Вашата глава додека останатите околу Вас ја губат својата и Ве обвинуваат, ако можете да верувате додека сите други се...

Да се биде единец…

Да се биде единец... значи можност целиот живот да останете дете, во онаа мера до колку што звучи заштитнички и сипматично. Да се биде единец......

ЖИВОТОТ Е ПОДАРОК

И ДЕНЕС Пред да кажеш некој лош збор, - Помисли на оние кои не можат да зборуваат Пред да почнеш да се жалиш за вкусот на храната -...

Кибритчето и свеќата

Дошол денот, во кој кибритчето и рекло на свеќата: "Имам задача да те поттикнам." "O, не" - одби свеќата, - "Само тоа...

Љубовен нектар

"На секоја ситуација во која ќе се најдете во текот на животот гледајте како на еден цвет од кој треба да го извадите...

Секое зло за добро е

„Никој ли не виде дека најубавото дрво ќе биде прво пресечено,  дека бунарот чија вода е најстудена прв ќе биде исушен,  дека оној кој некому дал...

Што ако парите не беа важни?

Алан Вотс (1915-1973), американски филозоф, писател, говорник; магистер по теологија и доктор на божествени науки, најдобро познат како преведувач на Зен Будизмот особено, покрај...