Со книга на плажа

Уживањето нема цена, доколку се знае правилниот рецепт - согласно било која одлука за одмор, не заборавајте да ја спакувате и Вашата следна книга...

Детинесто спасување на светот

Се сеќавате на констатацијата дека еден детинест гест може да го спаси светот? Со мала помош од неговиот татко и донациите собрани преку интернет,...

7 важни навики на продуктивните луѓе!

Како да бидете продуктивни? Тоа е она што сите го сакаме - во секоја фирма постојат луѓе кои ни се чинат дека во се успеваат...

Неколку изреки од Робин Вилијамс

Вчера не' напушти едно од најголемите имиња во комедијата, Робин Вилијамс. По сите дадени интервјуа,  конференции, сите снимени сцени исполнети со хумор, смртта на...

Од писмото на Црвенокосата

„Живееме во свет. Тоа е најчудната реченица што може да се напише. Да се живее во нешто – тоа е веќе понижувачка ситуација. Да...

Од Фицџералд, 13 цитати за љубовта

Во својот век од само 44 години, Francis Scott Key Fitzgerald важи за еден од најмаркантните писатели и сценаристи на минатиот век. Успехот кој...

Срцето знае…

Разумот може да каже: „Јас не те познавам.“ Но Вашето срце знае. Ве допира за раката за прв пат и споменот за тој допир поминува...

8 работи кои среќните луѓе ги прават секој ден!

Дали сте размислувале за тоа што вистински ве прави среќни? Во продолжение прочитајте ги 8-те мали тајни и трикови, кои среќните луѓе ги прават секој...

Женски приказни | Carol Rossetti

Кога Carol Rossetti, графичкиот дизајнер од Бразил започна да објавува дел од своите илустрации со мотивациона содржина посветена на жените, најмалку претпоставуваше колку популарни ќе...

10 најдобри пријатели во литературата

Секој страствен читател знае дека вистинските пријателства се неминовни во книгите. Некои луѓе сметаат дека ги нашле сопствените преку љубовта кон книгите, додека некои...

Тајната на среќата

Тајната на среќата е да заборавите на минатото и иднината, а да се препуштите единствено на моментот на сегашноста.
video

Декларација на љубов од Schwarzkopf

Погледнете колку вистинската љубов создава убавина: за да се ужива во оваа прекрасна приказна за еден маж и една жена, потребно е барем еднаш...

7 логични мудрости од Кралот Лав

Ако сте го гледале „Кралот лав“ на Дизни, тогаш првото нешто на кое ќе се сетите е Hakuna Matata, односно паролата на Тимон и...

Кое хоби го делат најуспешните во светот?

Најуспешните луѓе на свет читаат , ама читаат многу. Сите, од Warren Buffett до Mark Zuckerberg и Bill Gates, се повеќе од обични читатели - Buffett изјави дека  80% од...

Кога мислеше дека не гледам…

Кога мислеше дека не гледам, ти го закачи мојот цртеж на фрижидерот и јас посакав да ти нацртам уште. Кога мислеше дека не гледам, ти...

„Часот на планетата“ 2014 поддржан од Durex

„Earth Hour“ или „Часот на планетата“ е светско движење организирано од Светскиот фонд за природата (WWF) се со цел да се сврти вниманието кон...