Совети за дамите од Коко Шанел

Коко Шанел, легендарната модна дизајнерка која е позната не само како светска модна икона, туку таа е добро позната и по нејзините практични совети...

Десетте кучешки желби

1.Секоја разделба со тебе, за мене значи страдање, затоа размисли пред да ме земеш, и не ме земај како играчка, додека сум мал, за...

Што да правите кога надвор врне дожд?!

Есента веќе е на прагот, а со тоа и врнежливите денови ќе бидат се почести. Дали можеби го сакате дождот и уживате во прошетки...

Мотивирајте се од ден во ден!

Поголемиот дел од денот, а потоа и од животот, го минуваме работејќи. Мора ли тоа да ни паѓа тешко? Можеме ли да уживаме во...

Инспиративни мисли од Харуки Мураками

Во последниве десетина години, читателите го познаваат Харуки Мураками по неговите романи („Норвешка шума", „Јужно од границата, западно од сонцето", „Спутник љубов") во чии приказни,...

Боенка за сите возрасти | Sarah Mangle

Кога последен пат искусивте книга дизајнирана за сите возрасти? Поточно, книга која што всушност може да ја обоите, безразлика што сте заборавиле како се правеше...

За животот | Иво Андриќ

Секој човек нешто бара и очекува, и тоа за време на целиот негов живот или, со други зборови, сѐ додека има животна енергија во него....

Јаболкницата на моите родители

Не многу одамна, во мојот дом имаше една јаболкница која беше мое омилено место за играње - секојдневна занимација, качување до врвот и враќање...

Колку вредат парите?

Со парите можете да купите куќа, но не и дом. Со парите можете да купите часовник, но не и време. Со парите можете да купите кревет,...

Ништо како летото!

Помисливме, можеби Ви треба мотивација за да го прегрнете летото со обете раце и да се препуштите на магијата на сончевата сезона. Следува интересен спој...

Со книга на плажа

Уживањето нема цена, доколку се знае правилниот рецепт - согласно било која одлука за одмор, не заборавајте да ја спакувате и Вашата следна книга...

Зошто луѓето викаат?

Хиндуистички учител наишол на семејство чии членови луто се дереле еден на друг. Се насмевнал и ги запрашал своите ученици: „Дали знаете зошто луѓето викаат...

Кога би можела да живеам повторно…

Кога би можела да живеам повторно, Би зборувала помалку, но би слушала повеќе што ми зборуваат оние кои ми значат. Постојано би канела пријатели на вечера,...

Злобна мајка

Ќе почнам наједноставно: имав најзлобна мајка на светот. Додека другите деца јадеа колачиња за појадок, јас морав да јадам житарици, јајца или тост. Дури...

Секое зло за добро е

„Никој ли не виде дека најубавото дрво ќе биде прво пресечено,  дека бунарот чија вода е најстудена прв ќе биде исушен,  дека оној кој некому дал...

Ветувања кон самите себе

Ветувањата за некого претставуваат само даден збор, за некого сигурност, за некого доверба. Даваме ветувања речиси секому, особено на луѓето кои ни значат. Време...