Achraf Amiri | илустратор

Белгискиот графички дизајнер и илустратор Achraf Amiri нарекувајќи се самиот заборавениот син од Адамс фамилијата шокира, а воедно и фасцинира со своите модни илустрации...

Модна икона | Alexa Chung

Alexa Chung е модна икона позната по нејзиниот навидум едноставен, но рок стил. Таа е модел и презентер. Препознатлива по нејзините комбинации соединувајќи брендови...

Yohji Yamamoto | “Ова е мојот сон”

Дизајнерскиот гениј Yohji Yamamoto познат по авангардноста, скулптуралните форми и наклонетоста кон асиметријата и андрогиноста, во 30 минутниот документарец “Ова е мојот сон” во...

Chanel | “Paris-Bombay Métiers d’Art”

Со колекцијата за пролет/лето 2012 “Paris-Bombay Métiers d'Art” Карл Лагерфилд не води на прошетка со магичен килим низ Мумбаи, Индија, задржувајќи го препознатливиот Шанел...

Едиторијал | Див празник

"Див празник" е едиторијалот за 17тото издание на M le Monde каде што полската манекенка Malgosia Bela облечена од стилистот Aleksandra Woroniecka во парчиња...

Real Bodies Unite

Модната индустрија од секогаш е критикувана за користењето на преслаби модели, како во рекламните кампањи, така и на модните ревии, игнорирајќи ги просечните жени. Во...

Модна икона | Iris Apfel

Стилот на Iris Apfel, 90 годишната модна икона, пензиониран дизајнер за ентериери бил инспирација за музејски изложби и најразлични проекти. Уште од млади години...

Шанелови “соништа за бегство”

За Божиќ излозите на стоковната куќа Printemps во Париз беа трансформирани од Шанел во "Соништа за бегство", приказни од различни градови како Токио, Лос...

Едиторијал | Млади модели во францускиот Vogue

10 годишни модели позираат за францускиот Vogue во едиторијалот наречен "Cadeaux" (подароци). Фотографиите наидоа на многу негативни коментари заради младите девојчиња кои со многу...

Lady Dior

Французинката Marion Cotillard во улога на Lady Dior пристигнува во Лос Анџелес како позната глумица уморна од интензивниот Холивудски живот. Шест минутно филмче, дел...

Едиторијал | Mackenzie Hamilton

Преубавата Mackenzie Hamilton за декемвриското издание на "Harper’s Bazaar Vietnam" во раскошни фустани од Valentino, Alexander McQueen и Elie Saab, фотографирана од Rony Shram.

Мода, стил, гламур, имиџ, кич

Модната терминологија е голема и подразбира многу термини поврзани како со модата, така и со уметноста и културата. Најкористени и најпознати поими со испреплетено...

Супер Марио обетки

Супер, оригинален додаток за секој фан на Супер Марио! Овој сет обетки во форма на "растение - пирана" сигурно ќе ви го развеселат  денот....

The Sartorialist

Фотографот Скот Шуман е основач на една многу интерсна и несекојдневна страница, која зборува за светот на модата и нејзината поврзаност со секојдневниот живот. Едноставно,...

Фустани од мапи

Французинката Elisabeth Lecourt со вешто виткање и сечење на хартиени мапи од светот, одредени држави и региони изработува фантастични фустани. Нејзината колекција наречена “Les...

Модни колачиња

Пет видови колачиња инспирирани од Chanel, Louis Vuitton, Christian Louboutin, Agent Provocateur и Betsey Johnson, дело на Lisa Edsalv и шведскиот фотограф Therese Aldgard....