За сите вљубеници во модата – новата книга на Donatela Versace

Долго очекуваната книга на познатата модна креаторка Донетела Версаче конечно ќе биде пуштена во продажба овој септември. Таа ја опфаќа богатата историја и случувањата...

Современите уметници со портрети на познатите книжевни ликови

Ако важите за страствен читател (односно ако се пронајдовте во 10те знаци дека сте библиофил), тогаш знаете дека најдобрите ликови од книгите тешко дека...

Чанти-книги за совршен стил

Некаде далеку... живееше девојка која не можеше да ја најде чантата од нејзините сништа. Па затоа одлучи да си ја сошие сама. За среќа, нејзините...

Промоција на „Име од вечност“, Ефтим Клетников

ИМЕ ОД ВЕЧНОСТ- Ефтим Клетников Ефтим Клетников, звучно име на модерната македонска поезија, поет, есеист, литературен и ликовен критичар, преведувач и антологичар, е автор на...

Три-вековната библиотека во Даблин

Париз е градот на светлината, Њујорк е градот на слободата, а Даблин е градот на среќата. Среќа, не само за љубителите на ирските пабови, туку...

Мали слатки тајни

Штом се спомене терминот „книга“ во нечие опкружување, првенствена асоцијација е дузина страници, тешки корици и многу, многу прашина во некоја си локална библиотека....

Богородичната црква во Париз – Виктор Иго

,,Во текот на целиот живот на еден мудар човек, неговата судбина ја држи неговата филозофија во состојба на опсада." Оригинална и динамична покриеност на ентузијачката...

Марина – Карлос Руиз Зафон

„Во крајна линија, каков вид на наука е, можноста да се испрати човек на Месечината, а неможноста да се постави по едно парче леб...

Декларација на принципи | Пауло Коелјо

Еден од најпопуларните автори на денешницата кој умешно се одржува на светските ранг листи по продажба, популарност и читаност, откако го одговори прашањето зошто...

Среќен интернационален ден на девојчето!

Сите ќе се сложат дека нема послатка глетка од насмеани дечиња, полни со живост во очињата, невини душички. А денеска ги празнуваме невините души...
video

Книжевна иницијатива | Среќни со книга

Што се случува кога ќе се спои среќна мелодија со среќата на еден читател? А што би се случило кога „Happy“ на Pharell Wiliams...

10 знаци дека сте библиофил…

Се случува човек да ужива во книгите, но да не им придава преголемо значење. Во светот на библиофилите, ова се смета за сериозна навреда...

Познати личности на корици од книги

„Не судете ја книгата по нејзината корица“, обично се парафразира во реалниот живот. Се сложувате со оваа констатација? Сте се нашле во ситуација да...

Искри искрени

Имам едно прашање до Вас. Да, „Вас“ се однесува на секој оној кој ја отвори оваа статија - дали од љубопитност, дали од лицемерие или...

Уличен библиофил | Philani Dladla

Дали и Вам Ви досадуваат многуте лица кои бедата на животот ги принудува да просат? Запознајте го Philani Dladla од Јоханесбург, Јужна Африка -...

Пабло Неруда – Смрт

Многупати одново сум се родил, од длабочините на поразените ѕвезди, оновувајќи ги нишките на оние вечности што сум ги населил со своите раце, и сега ќе умрам,...