video

Инспиративно, од Робин Шарма

Авторот на „Калуѓерот што го продаде своето Ферари“ и „Тајните писма на калуѓерот кој го продаде своето Ферари“ важи за човек кој полноправно ги...

Допир кој инспирира | Машина за пишување

Крајот на една ера: во Велика Британија минатиот месец се отслика во последната произведена машина за пишување, во продукција на фабриката "Brother". Се чини...

Грозоморни извори на приказните (дел 1)

Ако нешто е добро познато за човечкиот род, тогаш тоа е дека ужива во драматични приказни. За среќа, бајките на браќата Грим постојат како...

Како настана логото на Penguin Classic

„Се' започна со едноставно лого и име, предложено наводно од дактилографот кој случајно се затекнал на состанок на Бордот на Pinguin Classic. Генералниот менаџер...

Зошто посилниот пол треба да ги почитува хероините?

Кетнис Евердин ги има сите одговори: благодарение на „Игрите на гладните“ и масовниот тренд на young adult жанрот, авторите на денешницата почнаа поинаку да...

Дон Кихот во 60тите | Roc Riera Rojas

Постојат неколку видови книги што ја поттикнуваат имагинацијата на читателот за креација на визуелните карактери - една од нив, е епската приказна на Мигел...

Книжевни парчиња од бајка

Иако модата сама по себе е засебна неисцрпна категорија, сепак во доста сегменти од секојдневието се среќаваме со модни точки на врзување во сите...

Џејн Остин: Откриен живот – Кетрин Риф

Популарноста на Џејн Остин се чини дека никогаш нема да исчезне - таа има почесен фан клуб долж напоредниците и ширум меридијаните, како и...

Vintage фотографии од библио-ентериери

Не е тајна дека секој од нас се восхитува на убаво уредените библиотеки - не само на привлечната архитектура или сјајниот махагон на кој...

Нокти инспирирани од литературата

Едно од најголемите задоволства во широко-појасносноста и достапноста на интернетот, е бездруго, неисцрпниот извор на инспирација: изненадувачки честа е можноста да се сретнете со...

Креативен библио-холик | Ателје 010

Холандските дизајнери од Ателје 101 ја создадоа креативната библиотека за книго-холичари - Bookworm library е склпторски одговор на Комисијата за дизајн и производство на...

Зошто писателите се плашат од социјалните мрежи?

На човек како Пауло Коелјо не ми е потребен церемонијален вовед или предавање за неговите лични достигнувања или професионални награди во животот - тешко...

Царицата на Давид – Индија Еџхил

Читателите на Библијата најверојатно нема да се сетат на Михал, ќерката на кралот Саул - но, несомнено го паметат ликот на Давид. Цар Давид...

Книги за сечиј интерес | Pinguin Group

Водејќи се од впечатливите кампањи за книги, она што дефинитивно е достојно за восхит е заинтересираниот акцент врз исклучителната издавачка рекламна кампања од страна...

Литература vs. Сообраќај | Luzinterruptus

Инспиративно иницирање на корисен судир од страна на анонимна група на уметници со име Luzinterruptus, која ужива во нагласувањето на убавината затекната на јавните...

Интимна книжевна оаза | Карл Лагерфилд

„Со секоја книга која ја купувате, потребно е да купите време за да ја прочитате“, вели неприкосновениот крал на модата со веќе 30 годишно...