7 х По: Хорор приказни

Иако неговото творештво е многу повеќе од приказни наменети за Ноќта на вештерките, на неговите обожаватели или критичари тешко им паѓа негацијата дека неговите...

Бездомникот со златен часовник, во 5 прашања

Во мразната 2027, кога мрачните улици се расплакани сведоци на кризните времиња, еден бездомник, чијшто живот застанал во минатото, онаму каде што заедно со...

115 години од раѓањето на Хемингвеј

„Се’ што треба да направите е да напишете една вистинита реченица. Напишете ја највистинитата реченица што ја знаете.“ - Ернест Хемингвеј                 „Пишувањето, во својата најдобра...

За добра ноќ

Уште едно позитивно изненадување за оние кои се бесрамно вљубени во сите жанрови на книги: постелнина која илустрира отворена книга, црно-бел пејсаж на две...

Митко Гогов е добитник на книжевната „Il Parnaso“ награда – да...

Што се случува кога македонски поет е еден од добитниците на престижната награди „Il Parnaso“ од Италија? Овој специфичен културен настан ги обединува поетите...

Направи сам | Полица од книги

Иако делува малку иронично да Ви предложиме Направи сам полица за книги направена од книги - сепак, откако ќе го погледнете предлогот ќе се...

Тематски обележувачи | Fikr’et

Дизајн-студиото со потекло од Истанбул - Fikr’et, чии креативни умови работат под водство на илустраторот Ethem Onur Bilgiç создадоа неверојатна серија обележувачи за книги,...

Супер-библиотека | Monterrey, Mexico

Без да жалиме по изминатото детство и да критикуваме за низата можности кои денешните деца ги земаат здраво за готово, само ќе потврдиме дека...

Искри искрени

Имам едно прашање до Вас. Да, „Вас“ се однесува на секој оној кој ја отвори оваа статија - дали од љубопитност, дали од лицемерие или...

Играчки на троновите | Pop! серија

Ако никогаш не сте помислиле дека Игра на троновите може да доживее слатко издание, тогаш потсетете се на детската соба во нејзин стил -...

Саем на книга 2014

Ако се верува дека книжевниот свет во Македонија живее исклучиво за време на Саем на книга, тогаш оваа вест припадниците на тој свет ќе...

Писателот и Бог

Во текот на целиот свој живот, грчкиот писател Nikos Kazantzakis (автор на „Зорба“, „Последното искушение на Христос“ итн) беше апсолутно кохерентен човек. Иако неговото творештво...

Накит излезен од книга

 На што Ве асоцира зборот „подарок“? Некогаш, сопствената љубопитност и себичност не' водат до граница да мислиме дека ги заслужуваме сите подароци и дека тука...
video

Концепт на животот | Growing Books

Ова е приказна за: книга, кактус, креативност, садење, читање и рециклирање. Приказна за живот. Oва е приказната на Growing books. Концепт создаден од двајца Австралијанци чија...

Во чест на недовршените книги…

Сте започнале книга која никако да ја завршите? Постојаното изнаоѓање изговори и несоодветна критика можеби не се правилниот одговор на оваа ситуација. Многу читатели...

Чиј цитат е ова | Quentin Blake

Како на најубав начин да се обележи 200тиот број на познато списание чија содржина често пати ги споменува книгите? Да се најми илустратор чии...