video

Креативни и флексибилни | Paperlux букмаркери

Забавен и флексибилен букмаркер кој доаѓа како производ на студиото Paperlux for Arjowiggins Creative Papers кој ги решава проблемите на изгубените читатели кои поради...

Мистичен амбиент | Old library, St. John’s College

Следнава фото-галерија или ќе Ве натера да се вратите во универзитетските клупи или во крајна линија, ќе Ве натера да го мразите Вашиот универзитет:...

Книги на рамо | Book-totes

Убава торба со уште поубави книги секогаш ќе ги радува читателите - изборот секогаш ќе варира според нивните вкусови, додека форматот и материјалот секогаш...

Фото на денот | Единствениот кој слуша

Фотографија од анонимен автор која што го носи насловот “The only listener” која што денес го заробува вниманието на DA: се работи за слатка...

Da Villa книжарница

Ремек дело од областа на архитектурата и литературата со потпис на дизајнерот Isay Weinfeld од Сао Паоло, Бразил - внатрешно поставена на три нивоа...
video

Девојката која мразеше книги | Jo Meuris

Уште во 2006 година, на интернет осамна еден краток анимиран филм со потпис на Jo Meuris, кој денес ни го зграби вниманието: понесени од...

Минималистички Потер | Jessica Martinez

Се чини дека серијалот Хари Потер добива нова магична димензија: различен дизајнерски израз кој пред некој ден осамна на светските дизајн-сајтови, благодарение на магично...

7 х По: Хорор приказни

Иако неговото творештво е многу повеќе од приказни наменети за Ноќта на вештерките, на неговите обожаватели или критичари тешко им паѓа негацијата дека неговите...

Бет-полица | Fahmi Sani

Како вистински читател, полиците за книги треба да Ви се подеднакво атрактивни како и самите книги. Иако често се одлучуваме за јасни и едноставни...

Фото на денот | Бајки од есента

Фотографска визија на корисникот  Vitaly & Julia Zaporozhenko со наслов „Бајки од есента“ е можеби најмагичната книжевна фотографија воопшто направена во есенска атмосфера. Пред да...

Книгите и Вашето здравје

Љубителите на позата „заглавени во книга“ знаат дека ниту едно чувство на задоволство не се споредува со уживањето во добра книга. Страница по страница,...

Недостаток од читање | Daryl Fitzgerald

„Недостатокот на придобивките од читањето ми послужи како инспирација од нашата колективна перцепција на тешката, класична литература, истовремено евоцирајќи носталгија за времето кога библиотеките...

Хартиена магија | Brittney Lee

Дизајнерката Brittney Lee која работи како визуелен програмер за Disney, создава хартиена уметност од книжевните сцени кои премногу често служат како инспирација за Walt...

Удобна библиотека | OpenBook

„Иако напредува технологијата, спротивно на очекувањата - книгите сеуште важат за фаворит кај читателите, во споредба со е-книгите. OpenBook е фотелја и библиотека кои...

Сите мои книги | Lane Hagood

Lane Hagood е авторката на делото „Сите книги кои ги поседувам“, каде акварелната техника и сопствената визија како читател таа ја спроведува врз хартија....

Книжевна Möbius Strip загатка

Бразилскиот уметник Odires Mlászho, со седиште во Сао Паоло создава една смирувачка серија на склуптури од книги кои се инспирирани од математичката загатка наречена...