Минималистички слушалки кои и пркосат на гравитацијата

Корејскиот дизајнер Kjumin Ha е познат по иновативни проекти, посебно по работата за Haver Labs… Овој пат се одлучи да ни го разубави денот со овие прекрасни...

Ни на небо ни на земја – на новиот стаклен мост...

Минатиот месец уште еден стаклен мост и платформа ( high-flying glass-bottom bridge) е отворен на планинскиот врв Langya -  Hebei, во регионот на северна Кина. Мостот...

PvdD, партија на животните во Холандија

Дали можеби сте слушнале дека на последните парламентарни избори кои беа одржани во Холандија во законодавниот дом влезе партијата на животните. Да, драги мои...

Неделен хороскоп од 20.03 – 26.03.2017 година!

ОВЕН Работа - Финансискиот момент, ви е најважен оваа недела. Вистинско време е да ризикувате. Љубов - Пријатно се чувствувате, заради вниманието кое го добивате од...

Пријатна вечер со најпрестижниот коњак LOUIS XIII !

Благодарејќи на неодамнешната соработка помеѓу славниот хотел Four Seasons во Њујорк и престижниот коњак Louis XIII, од април оваа година, секој 13-ти во месецот,...

Зошто Швајцарија ја понесе титулата за најдобра држава на свет за...

Новото рангирање е завршено и една земја ја понесе титулата за најдобра држава на светот, според истражувањата во кој учествуваа повеќе од 21.000 испитаници...

Априлската насловна страна на Vogue со Selena Gomez!

Прекрасната и најпратенатa личност на Instagram Selena Gomez, ја краси насловната на американскиот  Vogue за април 2017 година. Фотографското дуо Mert & Marcus ја фотографираа пеачката и глумица во...

Невидливиот град – Џанлука Васало

Како дел од истражувањето спроведено во Сардинија од страна на Fondazione di Sardegna, уметникот Џанлука Васало се посветил на темата депопулација и ги претставил желбите,...

Polimind – Хартиена 3D сложувалка која ќе го разубави вашиот sид!

Уменичко-креативниот проект Polimind, кој настана во Лисабон е под водство на креативците и архитектите  Душан Цветковиќ и  Andreiе Cabanas. Нивната страст и љубов кон архитектурата, концептуалната...

Како до квалитетен сон?

Добриот сон е единствениот тренд околу кој дури и вечно спротивставените страни - докторите и гуруата се согласуваат. Тоа подразбира 7-8 часови постојан сон...

Кралски третман при патување

Дали би сакале драги наши читатели при некое своето патување барем еднаш да имате кралски третман? Саудискиот крал Salaman bin Abdul Aziz al Said при...

Како да ви порасне косата брзо по неуспешното шишање?

Скоро секоја девојка сонува за долга, здрава и сјајна коса како во рекламите! Но, девојките најчесто го сонуваат тој сон по неуспешно кратење на косата....

4 работи од вашата кујна штетни за природната средина!

Дали сте знаеле дека во светот годишно НЕ се рециклираат скоро 80% пластични шишиња и дека токму тие најмногу ја загадуваат природната средина? Како прво,...

Како посвежо и подолго да трае цвеќето во вазна!

Формула за совршена недела: одите на пазар на цвеќето и купувате свежо цвеќе, го ставате во вазна со студена вода и уживате во глетката....

14 прекрасни идеи за декорирање на велигденските јајца!

Како што ни се приближува пролетта, забележуваме пастелна палета околу нас - така да полека почнавме да размислуваме за Велигден и декорацијата за нашиот...

Дали сте ја пробале дневната рутина 5,3 и 1!

Сигурно ги знаете сите вежби за одржувањето на интелегенцијата и меморијата во топ форма, но дали сте знаеле дека тајната на долг и среќен...