Мал стан со фини идеи

Кога живеете во дом со минијатурни димензии, секоја идеја која заштедува дополнителен простор е од непроценливо значење. Станот кој овојпат ви го претставуваме е...

Бела книжевна приказна на Санторини

Обично се вели дека навистина вредните работи, немаат рок на траење. Но, исто така познато е додека го стекнат статусот на „вредни“, треба да...

Писателско студио | 9 примери за бегство

Еден писател живее неколку животи паралелно... Познато е дека големите книжевни имиња во своето досие вклучуваат и доста чудни, повремено девијантни навики; додека изборот за...

Најинспиративните кафулиња во светот (1 дел)

Во понеделничната панична еуфорија, кога се консумира кафе повеќе од вода, си рековме, зошто да не Ви ги претставиме најубавите кафулиња во светот? 1. The Vintage...

Совршена куќа за одмор

Кога би можеле да изберете место каде со задоволство би ги минувале сончевите дни, како би изгледало вашето идеално сценарио? Ви претставуваме куќа која...

Најубавите 22 метри квадратни

Со интимниот амбиент, прекрасните декорации и идејните решенија кои инспирираат, лесно е да ги занемарите минијатурните пропорции на ова станбено катче. Иако располага со...

Библио-патување | Hyundai Card Travel Library

Моментално во Гангам, Сеул се наоѓа најубавата новоотворена библиотека која е посветена на патувањата, со цел да го поттикне авантуристичкиот дух кој читателите го...
video

Стан кој постојано се менува

По десетте совети за убав живот во малку квадрати, пред вас е мини дом кој одново воодушевува со генијалните идеи за повеќенаменска адаптација на...

Летниот дом на една писателка

По брачниот неуспех и мноштвото предизвици на приватен план, американската писателка Холи Петерсон одлучила целосно да го промени својот начин на живот. Летото го...

Пријатен стан со зелени детали

Иако со скромна површина од 60 метри квадартни, овој стан делува многу поголемо и воздушесто, благодарение на убавите декоративни финеси кои визуелно го прошируваат...

Пентхаус со базен на кровот

Неконвенционалниот дизајн на Pitsou Kedem ги брише границите помеѓу приватниот простор и надворешноста. Архитектот од истоименото израелско студио е заслужен за целокупниот проект и...

Мобилна колиба за бегство

Ако постои нешто што го дефинира животот во 21-от век, тогаш тоа дефинитивно е големото враќање кон природниот начин на живот. Луѓето се’ почесто...

Стан за модерен маж

Доколку сте вљубеници во естетиката на Берлин и добро средените ентериери по машка мера, тогаш овој стан ќе ве освои на прв поглед. Eклектичниот...

Типографски мебел | Claudio Scotto

Arial, Times New Roman, Garamond…кои се Вашите најчесто користени фонтови? Односно, кој фонт е општо-прифатен во типуваната комуникација и дали Вие умеете да разликувате...

Спектакуларна куќа на Медитеранот

Плод на соработката помеѓу Altea Hills Estate, архитектонските студија Carlos Gilardi и Pepe Cabrera, како и дизајнерот на ентериер Eric Kuster е ,,Blueport Altea'' –...

Мал стан со големи соништа

Соочувајќи се со дизајн на релативно мал стан, инспирацијата може да остане по малку задушена во лимитираните димензии. Сепак, овој мини дом чија визуелизација...