За совршен престој на отворено!

Шпанската компанија Point, која се занимава со креирање на мебел за екстериери, постои околу сто години и нуди колекции со висок квалитет, фокусирани на врвна...

Стан кој рефлектира женственост и луксуз!

Овој апартман е неверојатно женствен, перфектно ја комбинира елеганцијата, луксузот, модерниот и еклектичниот стил. Се наоѓа во Далас и дело е на креативниот тим Laura...

Модерна вила за одмор во Пула

Модерната надградба на старата, камена куќа, резултираше со импресивна вила за одмор во преубавата Пула во Хрватска. Вилата Martinuzzi го има задржано препознатливиот, истарски...

Колачи инспирирани од уличните уметници!

Кога интернационалниот уличен уметник Banksy би бил колаче, тоа би изгледало како совршена комбинација на чоколадо и ванила.... Вака размислува главниот слаткар во хотелот Rosewood, каде...

Мобилна цвеќара во новиот Fendi pop-up дуќан во Токио!

За новиот дуќан на Fendi во Гинза -Токио, јапонскиот уметник Azuma Makoto го претвори скутерот Piaggio APE во преслатка мобилна цвеќара. Посетителите на овој pop-up дуќан можат да...

Mодерен дом со оригинално дизајнерско решение!

Семејниот дом во Buenos Aires, Argentinа е дизјнерско дело на архитектонското студио "Jorge Mastropietro", кое изработува дизајни со нагласена грижа за околината. Овој проект ја замаглува...

Алиса Равенвуд | Дизајнер на театарски маски

Алиса Равенвуд е физички театарски уметник и дизајнер на маски. Таа како тинејџер почнува да игра во театри, а самата нејзина посветеност во театарот кај...

Литературен накит | Jeremy May

Како голем обожавател на книгите, обичниот човек поминува часови во уживање во читањето, но тоа правило не важи за уметникот Џереми Меј - откако...

Готвачи и читатели | Kitchen Bull

Ако и Вие спаѓате во категоријата нестрпливи готвачи, тогаш имаме генијален начин да го искористите Вашето време за чекање: Kitchen Bull е нов концепт...
video

Невидлива велосипедска кацига

По 8 години истражување на велосипедските несреќи индустриските дизајнерки Anna Haupt и Terese Alstin ја создадоа невидливата велосипедска кацига. Идеја од милион долари, која...

Cocoon Tree – нов начин на глам – кампување!

Дали некогаш сте посакале да се обедините со природата, но без непријатно и неудобно кампување? Природата ја има сета своја магија и убавина, тоа е...

Уметнички дела направени од свежо цвеќе!

Многу малку работи се поубави од цвеќето, а кога талентирани уметници одлучат во својата уметност да го вметнат цвеќето, резултатите ве остават без здив. Користејќи...

Најдобрите модни илустрации на главните уреднички во светот на модата!

Секако дека една од најпосакуваните работи во светот на модните уреднички е да добијат своја илустрација. Преку Instagram, кој е предводник во платформите за илустратори,...

Интерактивна рамка за слика

Американскиот уметник Scott Garner создаде интерактивна слика и рамка, која при придвижување реагира како во реалниот свет. Поточно, тој во рамката стави 3Д слика...

Порцелан со ликови од литературата и филмот

Скоро сите сакаме кафе или чај, а убава шолја со омилените ликови од литературата и филмот е една причина повеќе да уживаме во нив. Сетовите...

Најубавите подводни хотели во светот!

Во целиот свет можеме да најдеме и резервираме соби или апартмани во хотелите, во кои ќе уживаме во модерни, но и стандардни погодности. Меѓутоа,...