Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје. Во првите три...

Петта Авенија | Големи книжевни моменти

Geek is chic оваа сезона: нурнати во големите дела на Пруст, Кафка, Орвел, Дикенс и Киплинг, Bergdorf Goodman создава концепт на инспирација на враќање...

Глобален градски ѕид во Вашата кујна

Доколку сте во потрага на артистичко доживување додека подготвувате вкусни задоволства, тогаш оваа панорама со дизајн на Њујорк заедно со ликовите на најголемите монументи...

Achraf Amiri | илустратор

Белгискиот графички дизајнер и илустратор Achraf Amiri нарекувајќи се самиот заборавениот син од Адамс фамилијата шокира, а воедно и фасцинира со своите модни илустрации...

20 функционални и најубави помагала во кујната!

Добрите идеи се секогаш ретки - затоа кога ќе налетаме на нив, сакаме да ги поделиме со вас. Ги откривме овие 20 најдобри помагала,...

Chanel Spa | Симбиоза на раскош и убавина

Првиот Chanel Spa во светот конечно ги отвори вратите за посетителите. Долгоочекуваното катче за убавина се наоѓа во култниот „Риц" во Париз, кој исто...

Убави и модерни бањи (1.дел)

Во потрага сте по инспирација за уредување на нова или реновирање на постоечката бања во вашиот дом? Дозволете ни да ви понудиме неколку преубави...

Потпетици инспирирани од бивши љубовници

Новиот проект на Sebastian Errazuriz наречен „12 чевли за 12 љубовници“ е инспириран од неговите 12 бивши девојки. Со карактерните особини како потпис на...

Уметност низ стакло | Dale Chihuly

Американецот Dale Chihuly почнува да го проучува стаклото додека студирал внатрешен дизајн на Универзитетот во Вашинктон. Во 1968 добива стипендија Fulbright Fellowship која му овозможила...

Karlie Kloss како Marilyn Monroe во новата кампања на Swarovski!

Супер моделот Karlie Kloss како Marilyn Monroe во новата реклама на познатиот бренд  Swarovski. Американската убавица ја искористи сцената и настапот од филмот  ‘Gentlemen Prefer Blondes’...

Прекрасен рециклиран накит!

Уметницата Celina Ortiz од Orlandо, заедно со својот маж создадоа бренд Recycled Beautifully, за да ги создадат рециклираните привезоци под името "Tree of Life". Овој...

Каде е верверичката?

New Arriwa Co. Ltd. е компанија со седиште во Бангкок, која ја доби првата награда за дизајн, за продуктите кои носат порака да се...

Дела од целиот свет добија награди на 9-тиот Скопје Постер...

Повторно по 4 години Скопје Постер Фестивал, пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „„Криза...

Полици инспирирани од супер херои! Кој е вашиот?

Овие прекрасни полици, ги дизајнираше продукт дизајнерот на мебел, Бурак Доган. Индустријскиот дизајнер од Турција, ги создал овие импресивни и впечатливи полици кои вашиот досаден...
video

Креативни и флексибилни | Paperlux букмаркери

Забавен и флексибилен букмаркер кој доаѓа како производ на студиото Paperlux for Arjowiggins Creative Papers кој ги решава проблемите на изгубените читатели кои поради...

Рустична куќичка за одмор во пар

Оваа преслатка куќичка се наоѓа во село во околината на Корнвол, Англија. Куќата е комплетно реновирана што тешко е да се поверува дека во минатото...