7 начини да се разбудите без кафе

Доколку сè уште не сте се запознале со дуото AsapSCIENCE сега е вистинското време да го направите тоа. Канадската двојка Mitchell Moffit и Gregory Brown, користејќи...

Gordon Ramsay со корисни кулинарски совети!

Глобално познатиот шеф Gordon Ramsay, кој има навика професионалните готвачи да ги доведе до нервен слом, одлучи своето големо познавање да го пренесе на аматерите...

На патување | Jeremy Janin

The open road, изработено од Jeremy Janin, ги документира моментите од неговото есенско патување. Напуштајќи го домот во Франција, заминал на патување низ Вашингтон,...

Креативни идеи за вкусен појадок

Појадокот е една причина повеќе да го сакаме утрото. Вкусен тост или сендвич прават навистина добар почеток на денот. Jenny Woodward од Њујорк преку одлично изработено...

Секојдневие во Берлин

Едно секојдневие во Берлин, снимено од Alex Soloviev или како што тој го нарекува визуелна поема. Берлин го гледа како град во кој владее духот...

Лондон преку ден наспроти Лондон навечер

Matel, авторот на видеото London Day & Night, направил паралела помеѓу градот Лондон за време на денот и под ноќните светла. Себе си се...
video

Сцени од филмови инспирирани од уметнички слики

Влијанието на уметничките слики врз секојдневниот живот е огромно, и тоа во сите сфери. Многу режисери низ годините наназад се инспирирале од сликарството, па...

Патување низ италијанската кујна – Ferrara Foodie

Италијанската покраина Ferrara, сместена крај реката По во северниот дел на Италија е позната како „кујната на Италија“. Градот Ferrara, пак, е град преполн со...

Направи сам | Тегличка со самовила

Доколку сте љубители на едноставни, а ефектни украси за домот кои можете сами да си ги направите, ова е вистинскиот проект за вас. Со...

Патување во Хелсинки | видео

Kenny Wu од Њујорк ги документира своите патувања и ги монтира во одлични кратки филмови. За денеска го издвојуваме Хелсинки. Kenny ги снимил разните активности...

Вљубете се во Полска

Fall in love with Poland или Вљубете се во Полска ги покажува убавините на националните паркови и природните предели на Полска, како и градскиот...

Од Сан Франциско до Лос Анџелес

SF2LA е едно навистина интересно видео кое го покажува патувањето на Gary Paitre од Сан Франциско до Лос Анџелес. Помеѓу преубавите зајдисонца и впечатливите пејзажи...

Најдобрите 20 песни за 2015

Кога станува збор за музиката, годинава што изминува беше мошне успешна на тој план. Бројни изненадувања, нови изведувачи, квалитетни песни и посетени фестивали. Адел...

Најава на филм за уште една магична книга на Раулинг

Уште една празнична сезона, уште една масовна еуфорија која ни ги топли срцата. Но, нешто недостасува. Сите ние кои пораснавме со книгите на фантастичната Раулинг, го...

„Нашата снежна венчавка“ – преку очите на една хаска

Свадбите секогаш биле доживување. Нешто што се прави еднаш во животот и се памети засекогаш. Вработуваме професионалци, сакаме се да биде совршено. Сето тоа...

Ѕвездено небо на ѕидовите од англиска катедрала

Готиката и Англија се речиси синоними. Да си поигрувате со готската архитектура е навистина опасно, речиси исто како да си поигрувате со самата Англија. Генерално,...