Облакодер инспириран од Бијонси

Иако Бијонси со својата музика влијае на многу луѓе ширум светот, не се надевавме дека ќе им стане инспирација и на архитектите. Музичката дива...

Мала куќа – голема слобода

Ella Jenkins од САД веќе четири месеци живее во подвижна куќа со големина од 12 квадратни метри. Поттикната од желбата да живее сама, младата...
video

Чикаго: 5 големи згради

Креаторот на ова видео, Al Boardman има поинакво поимање на Чикаго, Илиноис - факт е дека градот изобилува со навистина големи згради. Истиот стои...

Невидлива куќа

Флексибилен концепт за дом кој се прилагодува на сопственикот и локацијата. ,,Casa Invisible’’ (,,Невидлива куќа’’) претставува флексибилен концепт за домување, дизајниран од студиото Delugan Meissl...

Елегантен екстериер | Балкони од ковано железо

Ковано железно, без разлика дали се употребува како ограда на влезна порта или пак на балкон, совршено го украсува екстериерот на градбата и додава...

Фантазија во Прованса | Le Mas De La Rose

Со опојниот мирис на лаванда кој неодоливо се шири низ далечината, Прованса е магично место на југот од Франција, пред чија божествена убавина не...

Приватна библиотека | Библио-куќа

Приказна за библиотекарски дом во тивка станбена населба во Тогичи, Јапонија - приказна за белата инспирација во парче дом, изградена по желба на сопственикот,...
video

Чудесна приказна во Лондон | The Ampersand Hotel

Сместен е во срцето на Лондон, на одлична локација, близу познатите музеи и галерии во строгиот центар на англиската престолнина, и е фасцинантно место кое...

Медитерански раскош | Capri Tiberio Palace

На медитеранскиот остров препознатлив по богатата историја и неверојатните архитектонски градби, хотелскиот комплекс Capri Tiberio Palace се издвојува како идеално место за доживување на...

Абердин библиотека

Отворена од страна на кралицата Елизабета Втора, од неодамна обновена во склоп на Универзитетот во АБердин, Шкотска од Schmidt Hammer Lassen, чудото од библиотека...

Приватниот рај на Скарлет Јохансон

Популарната американска актерка, Скарлет Јохансон, од неодамна е сопственичка на нова летна куќа во Хамптон, чија вредност се проценува на 2.2 милиони долари. Новиот дом...

Книжевна фасада во Минхен | Еurostars Book Hotel

Формирање на фиберглас армиран бетон кој е само половина инч во дебелина, надворешниот изглед на Еurostars Book Hotel во Минхен создава илузија на прозорци...

Дом на остварените соништа

Потребни биле цели 32 години, за архитектот Amador Calafat - Busquets да го оствари долго сонуваниот сон за топол дом во родниот крај Мајорка....

Релаксација на сетилата | Надворешно џакузи

Секој би посакал да поседува џакузи. Да се има џакузи во домот е навистина добро, но да се има надворешно џакузи е уште подобро....

5 Готски катедрали кои треба да се видат барем еднаш!

Не е случајно, што поголемиот број на дворци од бајките, наликуваат на вистинските готски катедарали. Всушност, ако ништо не може да ве врати во...

Архитектура инспирирана од природата

Убавината на природата е непресушна инспирација за креативно изразување, а неретко може да ја пронајдеме и во сосема неочекувани и екстравагантни облици. Воодушевувајќи им...