Илустрирани мапи

Овие детално илустрирани мапи се дело на Abi Daker, којa себе си се нарекува човек со исклучителни вештини и креативни решенија. По потекло е...

Дали е ова иднината на Central Park во New York?

Дизајнерите Yitan Sun и Jianshi Wu сакаат Central Park да стане достапен на поголем број луѓе, со необичен потфат - идејата е да создадат 300 метри висока и 30...

Куќа на плажа за спокоен одмор

„За вистински одмор, престојувај онаму каде не може никој да те најде". Оваа изрека посебно ѝ одговара на прекрасната куќа за одмор која ви...

Гватемала | David Cifuentes

Фотографиите во продолжение се дело на David Cifuentes. Локацијата е главниот град Гватемала, на истоимената држава. Cifuentes ја искористил шансата да го фотографира градот...

Лусузен хотел за уметници

Во срцето на Шангај, градот кој се смета за културен и економски центар на Кина, се наоѓа прекрасен хотел наменет за уметници. Хотелот се...

Згради стари 100 години

Зградите стари 100 години се дел од архитектурата на Будимпешта. Со избраната перспектива, добиле сосема нова интерпретација. Зградите го врамуваат небото, па се создава...

Кога архитектурата и природата ќе се спојат

Секоја урбана средина има потреба од зеленило и простор за одмарање кога ни е доста од градскиот метеж. Совршениот спој помеѓу овие два света...

Најдобри летни сместувања за архитекти, хедонисти, модернисти..и многу други!

Ако се уште не сте испланирале каде да одите на летен одмор, ние ви предлагаме да ги разгледате нашите избори - има за секого...

Ѕирнете во новата куќа на Крис Хемсворт

Еден месец откако ја продадоа нивната куќа во Малибу, Крис Хемсворт и неговата сопруга Елса Патаки купија нов имот во истата област вреден 3.5...

Футуристичка подземна куќа во Белгија

Архитектурата и дизајнот се две гранки кои секојдневно се менуваат и напредуваат. Постојат талентирани архитекти кои од идеи за кои навидум се незамисливи, создаваат иновативни...

Тродимензионални картички кои откриваат детална архитектура

Тродимензионалните картички на Bogdan Zolochevsky се нешто повеќе од обичен подарок. Изработени со многу љубов и внимание, го пренесуваат подарувањето на повисоко ниво. Картонските тродимензионални...

Скандинавска куќа во допир со природата

Архитектонската фирма Lund Hagem од Осло стои зад дизајнот на оваа прекрасна куќичка во Сандефјорд, Норвешка. Куќата е опкружена со зеленило и е всушност вградена...

Компактна, мобилна библиотека | Atelier Kastelic Buffey

Асоцијација за спокој и рекреативност главно насочена кон интровертите кои во најголема мера и најубавиот сончев ден и најмрачниот дождлив ден ги перцепецираат поеднакво...

Убавите хипнотизирачки тавани на иранските џамии

Архитектурата на Средниот Исток има посебна убавина. Различни бои, со уште поразлични текстури танцуваат на таваните од џамиите, занемувајќи го секој верник и посетител. Секој оној...

Триаголен ресторан во близина на скандинавските Алпи

Можеби пролетта кај нас доаѓа, но тоа не е случај за северните делови од Шведска. Совршената зимска идила таму владее сеуште, а доказ за...

Мистериозната убавина на (Maijishan,China)

Пештерите Мајџишан се наоѓаат во областа (Gansu), поточно во северна Кина. Тие не настанале по природен пат, туку биле ископани пред точно 1500 години....