Екстравагантен одмор на планина | Св. Луција

Anse Chastaner е резорт кој според архитектот Nick Troubetzkoy ја одликува хармонијата помеѓу планината Jade и Карибската природа. Тој се наоѓа на островската држава...

Резиденција во Дионис, Грција

Оваа луксузна резиденција се наоѓа на 23км од Атина во населбата Дионис. При нејзиното конструирање целта била да се направи соединување меѓу надворешната и...

Стадионите за УЕФА Европското фудбалско првенство подготвени!

Врвните архитекти од Хамбург конечно ги завршија двата стадиони на кои ќе се одржи УЕФА Европското фудбалско првенство за 2012 година. “Националниот стадион“ во Варшава...

Неверојатен спортски центар во Кина

Jingzhou е спортски центар кој треба да биде изграден во централното градско подрачје на градот со исто име и е проект на Нациналното здружение...

Прекрасниот Хотел Du Cap Eden Rock

Фасцинантниот хотел Cap Eden Rock, на јужниот дел од Cap d’Antibes, позициониран на Азурниот брег помеѓу Ница и Кан лежи на брегот кој ветува...

Најновиот подводен луксуз | Water Discus Hotel

Последното решение на подводен комплекс доаѓа од Дубаи. Хотелот „Water Discus Hotel“ се состои од два диска од кои едниот е 10 метри под...

Зградата наречена “Урбана шума“

Архитектонското студио “MAD Arhitects“ од Кина, го разви проектот наречен “Урбана шума“ која ќе го надополнува планинскиот пејзаж на земјата. Оваа конструкција е дизајнирана...

Футуристички театар создаден од звуци

Денес сакаме да ви го покажеме футуристичкоит концепт на Тајпеј центарот за изведувачки уметности од страна на американското архитектонско студио B + U. За развој...

Вистинската куќа на Каменковци

Телевизиската легенда Dick Clark ја продава својата единствена, оригинална, брилијантна камена куќа која се наоѓа во Малибу за $3.500.000. Веднаш забележавте за што станува збор;...

Патувајте заедно со вашиот дом | ProtoHоusе

"ProtoHouse"е неверојатна дрвена приколка која наликува на куќа на тркала дизајнирана од S. C. Holley Construction. Оваа куќа се монтира на автомобил и сопствениците каде...
video

Живот во школка

Oваа неверојатна куќа е направена во 2006 година од страна на Arquitectura Orgánica и се наоѓа во Мексико Сити. Сопствениците кои се млад брачен пар...

Модерна пештера

"Модерна пештера" е канцаларија на архитектонското биро Selgas Canо од Шпанија изградена во шума. Има форма на долга цевка која е поделена на два дела во...

Kомпозиција на музика и уметност | Пиjано куќа

Градбата е прекрасна композиција на музика и уметност заради својот единствен архитектонски дизајн. Изградена е вo провинција Анхуи во Кина 2007 година од страна на...

Casa Batlló | Куќа на коските

Casa Batlló е зграда која е изградена во 1877 година и се наоѓа на улица 43 Passeig de Gracia дел од Illa de la...

Архитектонска градба која наликува на инсталација | Atelier Notify

Во срцето на модна област во Париз со уникатен дизајн во 2012 година треба да биде реализиран проектот за Atelier Notify. Архитектонска градба има елагантна...

Уметност и архитектура во метро

За да не биде само здодевeн транспорт метро станиците низ светските метрополи дополнително вложиле во својот дизајн и архитектура создавајќи подземни палати, музеи и...