Иднина или фантазија: Концепт Alpine "Vision GT"

Концептот на автомобилите од видео играта Gran Turismo, стана вистинска страст за љубителите на автомобилизмот, посебно кога изгледаат како новата Alpine "Vision GT".Спортскиот роднина на...

Црвена убавица | 1960 Plymouth XNR

Дизајниран од страна на Virgil Exner Sr, 1960 Plymouth XNR концептот на автомобил е создаден како одговор на огромната популарност на Corvettes на крајот...

Убавецот на Ferrari | GTO ’63

Убавецот на Ferrari, GTO автомобилот од серијата 1963, воведе револуција во спортските автомобили во '60-тите. Во  '62/'63 беа произведени 36 автомобили. Следната година во...

Топ 10 ретро автомобили (1961-1969)

Покрај тоа што го носат белегот на „непријатели на екологијата“, ретро автомобилите гордо и заслужно ја носат титулата како најпосакуваните автомобили воопшто. Дали се...

Јагуари: Е-тип

Зарем постои автомобилски фанатик на овој свет кој барем за краток период не бил вљубен во „кралот на ретро автомобилите“? Во прилог Ви ги доставуваме...

Симпатичниот Mini Morris

Автомобилот кој се смета за британската икона од '60 тите сеуште воодушевува по улиците. Mini Morris се појавува во интересни бои, впечатливи дизајни и урнебесно екстремни...

Најдобрите автомобили во култните филмови

Често асоцијацијата поврзана со добрите филмови се актерите во главната улога. Но неспоредлив е фактот дека не секој Бетмен му треба Робин, па затоа...

Поршето на еден Холанѓанец

Гарвин Рук е еден креативен Холанѓанец кој живее во Јоханесбург. Токму во овој Јужноафрикански град, тој го реконструира своето Порше со делови единствено од...

Најновиот модел на Citroen

Францускиот гигант го претстави својот најнов модел. Citroen Divine DS излегува на пазарот и го носи пакетот со себе со бурни креатвни идеи. Доколку барате...

Дигитални графити над ретро автомобили

„Finny Car“ е името на серијата фотографии од Fianno Fenno. Тој ги фотографира автомобилите кои можат да се најдат во секаков тип, од ретро, луксузни...

Tucker 48 | Конечно на пазарот

Автомобил кој дефинитивно можеше да им конкурира на Mustang и Cadillac. И со дизајн и со преформанс. Американскиот сон на малите претприемачи, конечно се пронајде на денешниот пазар на култните...

Првата генерација на Mitsuoka Galue

Mitsuoka Galue се здоби со својата слава преку двете серии на автомобили, кои се базираат на повеќето од јапонските и американските традиционални типови. Продукцијата на Mitsuoka Galue започна во 1996. Првата...

Oldtimer календар | Mirko Frank

Доаѓа Нова година, нови 12 месеци, нови календари. Еве една серија фотографии за календар, направена од фотографот Mirko Frank. 12 прекрасни автомобили, 12 прекрасни...

Заводникот Bugatti

Овој „луд Французин“ сигурно знае да се погрижи добро за луѓето со стил. Независно дали сте фан на ретро, или модерните автомобили,  Bugatti нуди...

Авантурите на малите автомобили

Младиот шведски фотограф Kim Leuenberger  направи навистина интересна серија на фотографии наречена “Traveling Cars Adventures”. Во оваа серија се поставени сцени на мали модели на стари...

Уметнички дизајн на автомобил | Twizy

Доколку сте љубители на уметноста и автомобилите, тогаш сигурно ќе ви се допадне инвентивниот дизајн со кој холандскиот уметник Jacques Tange го осмисли необичниот...