автори Објавено од Дамјан Корубин

Дамјан Корубин

836 ОБЈАВИ 1 КОМЕНТАРИ
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

Rolls-Royce Ghost Oasis – врв на беспрекорен луксуз!

Поставен во салонот на Rolls-Royce во Абу Даби, овој беспрекорен дво-боен Ghost Oasis Edition модел има Aurum и Deser Dune металик екстериер и Seashell ентериер... Според...

Што се случува ако ненамерно оштетите или уништите уметничкото дело?

Кошмарот на многумина кои се движат во музеј или галерија е да не уништат некое уметничкото дело! Ја изгубивте рамнотежата, запеавте, се удривте со некого,...

Најголеми градби на светот – од модерно кино до стар замок!

Често пати зборуваме за највисоките згради на светот, меѓутоа ретко ги споменуваме најголемите. Овие импресивните градби ќе ве остават без здив. Abraj Al Bait Towers, Саудиска Арабија Овие...

Margaret Atwood доби престижна награда!

Канадската авторка Маргарет Атвуд, на Меѓународниот саем на книгата во Франкфурт, ја доби Наградата за мир (German Booksellers' Peace Prize)   доделена од Здружението на...

Луксузни ентериери во боите на скапоцените камења!

Прекрасни и богати смарагдни бои, на рубин или сафир ќе светнат во секој ентериер, без разлика на тоа да ли ќе одберете да ги...

Успешна промоција на романот „Анаис од Монмартр” од авторката Јана Мишо

Романот „Анаис од Монмартр" од младата авторка Јана Мишо, вчера (19 октомври) беше промовиран и на македонски јазик, во книжарницата „Литература.мк" на улица Македонија....

Идеи за функционален и убав работен простор во куќата!

Работниот агол во просторот за живеење може да се наоѓа насекаде, доколку имате простор во куќата каде што можете да бидете изолирани и без...

Најдобар бар на светот за 2017 е American Bar во хотелот...

American bar, сместен во хотелот Савој во Лондон, беше прогласен за најдобар бар на светот во 2017 година. Еден од легендарните барови кои се наоѓаат во...

Сликата “Salvator Mundi,” (Спасителот на светот) на Леонардо да Винчи на...

На 15 ноември оваа година, во аукцијската куќа Christie’s - New York, ќе биде изложена и понудена на продажба скоро пронајдената слика на Леонардо да...

Колку пораснале луѓето во последните 100 години!

Луѓето во повеќето земји во светот се значително повисоки отколку во минатиот век. Научниците направија студија во која ги анализираа промените во висината на...

Како да комбинирате винтиџ и модерен современ стил во домот!

Оваа куќа се наоѓа во Оксфордшир и несомнено, е мал дел од историскиот рај. Изградена е во 18 век, но без оглед на епохата од...

Првиот хостел во песок моментално е главна атракција во Австралија!

Првиот целосно функционален песочен хотел во светот е вистинска мека за сите светски патници со ранци на грбот или пак за оние, кои сакаат...

На што да потрошите, а на што да заштедите при уредување...

По големата одлука за преселување, доаѓаат одлуките за тоа како и на што да се потрошат парите, посебно кога станува збор за мебелот. Секако...

Најубавиот поглед на Њујорк е од тераста на хотелот William Vale!

Стотици луѓе веќе се во ред за своето место на оваа прекрасна тераса во Вилијамсбург и тоа со полно право, бидејќи ова е најубавиот...

Уникатана кутија за Dom Perignon!

Јапонскиот уметник и дизајнер Токјуин Јошиока соработуваше со познатиот бренд Dom Perignon за да создаде две шишиња со ограничено издание ... Јошиока е познат по...

Најубава земја на светот е Шкотска!

Со своите прекрасни пејзажи и богата историја, оваа земја го освои првото место на листата за најубавите земји во светот ... (Сем Шкотска, која е...