автори Објавено од Дамјан Корубин

Дамјан Корубин

940 ОБЈАВИ 2 КОМЕНТАРИ
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

Ова се 10-те ресторани со најубав поглед на светот!

Совршеното кулинарско задоволство започнува со добро подготвен и сервиран оброк, но тоа не е сè. Истовремено на нашето доживување влијаат уште многу други фактори. Важен...

Што се случува оваа седмица во Јавна Соба?

ПРЕДИЗВИКАЈ ГО ВАЊА Имаш традиционален македонски рецепт? Испрати ни го на contact@publicroom.org и имаш можност да освоиш ваучер за вечерата New Balkan Cuisine! Прочитај повеќе. Оваа седмица во...

Скопје постер фестивал ја започна 10 – годишната јубилејна изложбена турнеја!

Поставката на најдобрите 100 плакати од 10-те конкурси на СКПФ беше официјално отворена вчера на Академијата за уметност во Шчечин, Полска. Плакатите на млади...

Извонредни идеи за инстант промена на ентериерот!

Ви ги претставуваме најдобрите начини како да го модернизирате својот простор, без да трошите премногу пари ... Сега имате можност да погледнете некои од најдобрите...

Убави места на планетата – чуда на природата!

Кањон Антилопа Кањонот Антилопа е навистина фасцинантно место, кое се наоѓа на територијата на Навахо во северниот дел на Аризона. Извонредните портокалово-кафени ѕидови на карпите,...

Завршува првата музејска поставка вон музеј – “Жената во Македонија низ...

На 14. март завршува првата музејска поставка вон музеј – “Жената во Македонија низ времето”. Оваа поставка претставуваше времеплов на жената во Македонија искажана преку...

Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо...

Купатила во модерен медитерански стил!

Сите ние ги истражуваме новите начини со кои можеме да ги комбинираме боите и формите во нашиот животен простор ... Секако, сакаме да ја извршиме...

Ремек-дело на Picasso продадено за 50 милиони фунти!

Еден од најценетите портрети на Picasso е продаден за 50 милиони фунти во "Sotheby's", а се работи за портретот на музата на Picasso - Marie-Thérèse Walter. Изложбата...

Гламурозна резиденција во Сен Тропе!

Архитектите на SAOTA скоро завршија со работа на неверојатната резиденција во Сен Тропе, Франција, што се чини дека има се што некому ќе му...

Porsche Mission E Cross Turismo: Eлектричен спортист за активен животен стил

На престижниот меѓународен саем за автомобили во Женева Porsche ја најави иднината со новиот модел Mission E Cross Turismo, концепт на CUV (Cross Utility...

Софистициран пентахаус во Венеција!

Старата зграда, која датира од 1926 година и има четири спрата, некогаш беше седиште на телефонска компанија, а денес има канцелариски и галериски простори,...

Шаховски сет со хероите од “Господарот на прстените”!

Замислете дa поседувате шах со ликовите од филмот "Господарот на прстените" ... И додека размислувате да ја претворите оваа фикција во реалност, можеби ќе ве...

Фантастична JIMMY CHOO X OFF-WHITE колекција!

По големиот успех на ревијата во минатиот септември помеѓу брендот Off-White и легендарниот бренд на чевли Jimmy Choo, најпосле, се појави на пазарот новата колекција. Фантастични стилови...

Награда за „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на фестивалот во Порто!

Филмскиот фестивал FANTASPORTO 2018, го почести македонскиот режисер со специјална награда од жирито за неговиот најнов американски филм. На 38-иот по ред Меѓународен филмски фестивал Fantasporto во...

Кога природата се претвора во уметност!

Природата е убава каква што е, но Џејмс Брант постојано пронаоѓа нови начини за таа да  изгледа уште поатрактивна. Џејмс создава уметнички дела користејќи...