автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

1083 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Денес е прочка – „Прости ми, да ти простам“

„Прости ми, да ти простам“ Со овие зборови верниците денеска, на големиот празник, ќе забораваат на кавгите, на проблемите, на недоразбирањето и со чиста совест...

Доделување на Оскарите: Се што не сте знаеле за црвениот тепих!

Поимот црвен тепих прв пат е спомнат пред 2.500 години во грчката трагедија "Агамемнон" и тогаш бил резервиран само за боговите, додека денес овој термин...

Новите Chanel Gabrielle торби!

 Coco Chanel e синоном за безвременска мода. Познатата дизајнерка која ја создала модната куќа Chanel, отсекогаш била препознатлива по своите класични модели, оделата од твид и...

Сандалите од тексас на Zara се моден хит!

За помалку од месец дена ни пристига пролетта. Барем календарски.... А ние како заљубенички во модата, полека се припремаме да додадеме во својот гареробер...

Модни додатоци кои ќе ја одбележат сезоната есен/зима 2017!

Модните додатоци се финалната алка на секоја модна комбинација, затоа бидете спремни за оваа есен, за нај различни парчиња на накит. Различни бои, материјали, облици,...

Gucci на модната недела во Милано со колекција за есен/зима2017!!

Alessandro Michele инспирацијата за колекцијата Gucci есен/зима 2017. ја пронајде во таканаречената "алхемиска градина". Модната ревија на првиот ден на миланската модна недела, дишеше со незаменливиот еклектицизам...

Керамички шољи кои нудат поглед во космосот!

Amandа Joy Wells, уметница од Оклахома, создаде серија на галактички керамички шољи, кои изгледаат апсолутно надвор од овој свет - во своето арт студио...

Michael Kors со совршено кроени модели за есен/зима 2017!

Michael Kors  докажа дека постои голема сила и моќ во модата и облеката, на модната ревија прикажана на New York Fashion Week.  За колекцијата есен/зима 2017....

Рачно изработена керамика инспирирана од оригами!

Уметницата од Хамбург Angelina Erhorn која изработа керамика, ја креирала оваа интересна серија на прибор за јадење која вклучува: чинии, здели, шољи и вазни....

Супер моделот Rosie HW и Paige – соработка од соништата!

Супер моделот Rosie Huntington-Whiteley, во соработка со познатиот бренд за фармерки PAIGE (каде беше неколку години заштитно лице), заеднички ја исфрлија новата колекција, во која Rosie...

Секој ден во неделата по еден “cool”пар фармерки!

Популарниот шведски бренд H&M во својот најнов каталог, ни претставува 7 идеи за изглед со панталони и фармерки, за секој ден во неделата, по еден. Доколку...

Прва боја на свет која ја менува бојата зависно од околината!

Замислете како вашата интензивно црвена коса се вее на топлиот ветер, а кога ќе влезете вo просторија која е силно климатизирана, станува црна како...

Смеењето и здравјето рака под рака: 10-годишно партнерство на Бимилк и...

Во годината во која „Златна Бубамара на популарноста“ го слави својот голем јубилеј, 20-тото издание, најпопуларната забавна манифестација кај нас и Бимилк обележуваат уште...

Geox – динамични модели за удобно секојдневие S/S 2017

Geox ja дочекува пролетта со линија чевли во која се претопуваат удобноста, убавината и функционалноста. Линија која со помош на развиена технологија ги овозможува...

Модерни ламби и лустери од Louis Poulsen!

Louis Poulsen е дански бренд кој рачно изработува ламби и лустери. Брендот е формиран во далечната 1874 година. Денес, овој бренд е еден од...

Пентхаус со најубав поглед на Piazza del Duomo!

Piazza del Duomo e главниот милански плоштад. Токму на оваа локација сместен е интересен пентхаус со прекрасен поглед на плоштадот и Базиликата, но и на целиот...