Многу малку работи се поубави од цвеќето, а кога талентирани уметници одлучат во својата уметност да го вметнат цвеќето, резултатите ве остават без здив.

Користејќи го на разни и многу необични начини, некои од нив како Марина Малиноваја, авторка на серијата нафотографијата „Floral  Tea Story“ користејќи билки, сет за чај и маса, на своите фотографии, создава илузија на шољи од кои тече цвеќе.

Шпанскиот уметник Ignacio Canales Aracil создава облици кои потсетуваат на кошари, користејќи пресувано цвеќе.

Rebecca Louise Law е уметница, специјализирана за инсталации направени од свежо цвеќе.Jesuso Ortiz е шпански уметник кој ја сака минималната и едноставната уметност, а убавите фотографии и илустрации се атрактивни заради цвеќето кое создава 3D eефект.

Уметничкиот двоец Sister Golden одушевува со цветните портрети.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВеличенствената вила Always на St Martin!
Следна објаваНајубави затворени пролетни чевли!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР