Овогодинешната титула за престолнина на европската култура ја понесе  живописниот дански град Aarhus кој се наоѓа на североистокот на оваа скандинавска земја. На несекојдневната церемонија која беше одржана неодамна присуствуваа голем број на посетители и туристи кои имаа можност да ја доживеат магијата на атмосферата која наликуваше на сцена од филмско платно.

Манифестацијата беше отворена со поставување на шест викиншки бродови осветлени со неколку илјади лампиони, а сето ова пак збогатено со музички изведби на Aarhus Jazz Orchestra и Aarhus Symphony Orchestra.

Културната сцена во овој дански град одсекогаш била богата, а годинава ќе биде уште повеќе збогатена со многу културни содржини како што се перформанси, балетски претстави, јавни инсталации и др. Топло ви ја препорачуваме културната престолнина да биде ваша ваша следна дестинација зза патување.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАко сте поканети на свадба – ние ви нудиме неколку идеи!
Следна објава7 едноставни вежби како да ја подобрите меморијата!
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Нејзина омилена изрека е "Смејте се, ништо не е повредно од насмевката".

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР