Џез концерт на светски познатиот Милан Петровиќ квартет во Јавна соба

Во рамки на џез програмата  “Show Room” во Јавна соба на 14.јануари ќе настапи  еден од најпознатите џез бендови од регионот, “Милан Петровиќ квартет”.

Милан Петровиќ е пијанист, композитор и текстописец, но музичката кариера и популарноста ја базира на настапи по целиот регион со својот квартет. Во 2012 се отскона со авторскиот албум “Excursion” кој е изработен во соработка со 38 најпознатиџез и блуз музичари од Европа(Васил Хаџиманов,  Душан Безуха, Wikluh Sky, Raw Hide, Blue Family и многу други) и закој добива одлични критики на повеќе музички поратли меѓу кои и Popboks.

Во Јавна соба на 14. јануарисо почеток во 21:30 часот, ќе го претстават “Dates” нивниот последен албум издаден во 2016, но и ќе ги изведат и своите хитови кои и се одлично познати на македонската публика.

Влезот во Јавна соба е слободен, но навремена резервација за овакви програмски вечери е задолжителна, велат од организацијата.

Уредник на програмата “Show Room” е Марко Василевски, а продукцијата е на Јавна соба, која ги отвора вратите за сите социјално иновативни проекти.“Show Room” e отворена музичка програма, концерти во живо, со содржини креирани од музичарите од македонската и регионалната џез сцена, која има за цел да го претстави музички потенцијал преку индивидуална интерпретација на стилови, концепти и артисти.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЏемпер со порака “Oставете ме на мира”!
Следна објаваМоќните модели на Balmain!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР