Тимот на Pantone ја одбра хит бојата за 2017 година!

Фирмата Pantone јa откри бојата за 2017. која сигурно насекаде ќе ја гледаме следната година. Под името Greenery, односно зеленило, Pantone ја опиша бојата како спој на жолто-зелената, која често ја гледаме во нијансите на листовите и која зборува за нашите потреби за изразување, експериментирање и креирање иновации.

pantone-colour-of-the-year-greenery-dezeen-hero2

Greenery или Pantone бојата со број 15-0343, пред некој месец беше спомната и како едена од 10- те хит бои и во модната индустрија за сезоната пролет-лето 2017. Во интервјуто за New York Times, извршната директорка на Pantone Color Institut Leatrice Eiseman, изјави дека одбраната боја е одговор на стресниот и напнат свет!

“Знаеме каков е светот во кој живееме – многу стресен и многу напнат. Ова е бојата на надежда и нашата поврзаност со природата. Оваа боја не регенерира, освежува, оживува, осовременува. Секоја пролет влегуваме во нов циклус и тоа е нешто заради кое секогаш морам да гледам напред и да се веселам на иднината”- кажа Leatrice Eiseman.

pantone-christmas-glass-ornaments-2 pantone-christmas-glass-ornaments-5 pantone-christmas-glass-ornaments-1

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПроект за мост со зеленило во Лондон
Следна објаваРаскошни и совршени модели на Elie Saab!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР