За сите љубители на брзите автомобили

За титулата светски автомобил на годината конкурираат возила кои се продаваат на барем три континенти. Меѓународното жири кое ги избира овие автомобили се состои од 75 спортски новинари.

Овогодинешната титула за “Најдобар автомобил на годината” ја понесе новата изведба на родстерот Mazda MX-5.

Успехот на Mazda е дополнет и со наградата за најдобар дизајн, а зад себе ги остави Jaguar XE i Mazda CX-3.

mazda-mx-5-2-0-litre-2015-(14)

Во останатите категории наградите ги освоија;

1.Најдобар луксузен автомобил-BMW 7 Series

maxresdefault

2.Најдобар спортски автомобил-Audi R8 Coupe

03-2016-audi-r8-geneva-1

3.Најеколошки автомобил-Toyota Mirai

2015-Toyota-FCV-R-Concept-Car-HD-Wallpaper

award_news_wcoty.ts.1603220056018170

world-car-awards-2016_827x510_71456911590

01_WCOTY_2016

Коментари

коментари

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР