„Стапици за око“ во Истанбул

Шпанскиот уличен уметник Pejac повторно воодушевува со својата работа. Овојпат тој со своите несекојдневни дела го разубавува Истанбул. Имено во близина на Ускудар тој создава три trompe-l’œil дела, насловени како Клучалка, Постер и Прозорски капаци, а истите се фотографирани од страна на Julian Santiago. Според него овие дела се наменети да ја претстават „перцепцијата и илузијата на слободата“. Тој го става акцентот на францускиот израз „Trompe l’oeil“ што кај нас би значело „стапица за окото“ и вели дека кај овие три дела стапицата дејствува во две насоки; од надвор кон внатре и од внатре кон надвор. Ви се допаѓаат?

22

23

  24

25

26

27

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеонски книги | Airan Kang
Следна објаваНајпознатите цитати од Оскар де ла Рента
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР